Facebook link

Zamek Korzkiew - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Zamek Korzkiew

Zamek Korzkiew

Kamienna część mieszkalna zamku, porośnięta winoroślą, z boku wieża.
Korzkiew, 32-088 Korzkiew Region turystyczny: Jura Krakowsko- Częstochowska
tel. +48 124195590
tel. +48 696402768
W otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego, malowniczo położony na wapiennym wzgórzu nad rzeką Korzkiewką, wznosi się średniowieczny zamek rycerski, jeden z kilkunastu tworzących Szlak Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Historia warowni sięga XIV wieku i czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego. W około 1352 roku rycerz Jan herbu Syrokomla zakupił wzgórze Korzkiew i rozpoczął budowę gotyckiej wieży mieszkalno-obronnej. Następnie rycerz Zaklika z Korzkwi, wzmiankowany w 1389 roku, wzniósł pierwszy kamienny zamek w formie prostokątnej, podpiwniczonej baszty. Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, byli wśród nich: Ługowscy, Zborowscy, Jordanowie, Wesslowie i Wodziccy. Na przełomie XV i XVI wieku oraz w XVI wieku przebudowywano go. Powiększono gotycką część mieszkalną z piękną, renesansową attyką, powstał budynek bramy wjazdowej, w 1720 roku dobudowano loggię.

W czasie rozbioru Polski pod koniec XVIII wieku Korzkiew znalazła się w imperium rosyjskim. Z podupadającego zamku wyprowadzili się właściciele i przenieśli do pobliskiego drewnianego dworu, założyli też park w stylu angielskim. Niezamieszkany zamek niszczał i pod koniec XIX wieku popadł w ruinę.

W latach 60. XX wieku prowadzono w nim badania architektoniczne. Od 1997 roku jest własnością architekta Jerzego Donimirskiego, który odbudowuje zamek otoczony zabytkowym parkiem. W wieży bramnej z XV wieku stworzył hotel z czterema komnatami. Sale bankietowe znajdują się w gotycko-renesansowej części mieszkalnej. Planowane jest odtworzenie narożnej baszty, przywrócenie ciągłości murów obronnych, odbudowa drewnianego dworu z karczmą i browarem oraz stawami i stworzenie muzeum ze skansenem.

 


Brak obiektów w wybranej kategorii.