Na Szlaku Karola Wojtyły i Trasie Galicyjskiej. Z Wadowic do Jaroszowic brzegiem Skawy

Widok na centrum Wadowic z lotu ptaka. Płyta rynku wraz z okalającymi kamieniczkami i bazyliką..
Większości turystów Wadowice kojarzą się z miejscem urodzenia Karola Wojtyły, przyszłego papieża Jana Pawła II. Jednak miasto warto odwiedzić także ze względu na malowniczą okolicę oraz ciekawe zabytki, będące świadectwem jego świetności, gdy było częścią Galicji.

Uroczy spacer wzdłuż Skawy i piękne szlaki

Dla miłośników nordic walking polecana jest malownicza, płaska trasa, będąca częścią szlaku rowerowego VeloSkawa. Wędrówkę można zacząć przy „Orliku” przy ulicy Błonie, skąd znaki prowadzą w kierunku potoku Ponikiewka. Po dotarciu do niego szlak zakręca w stronę brzegu Skawy i prowadzi w górę jej biegu do mostu w Jaroszowicach. Wzdłuż trasy rozmieszczono tablice z informacjami dotyczącymi ćwiczeń dla uprawiających nordic walking.

Tym, dla których 6-kilometrowy dystans to zbyt mało, można polecić wędrówkę jedną z dwóch tras miejskich. Szlak Karola Wojtyły (4,5 kilometra) prowadzi przez 14 stanowisk związanych z dzieciństwem i młodością świętego Jana Pawła II. Przy Trasie Galicyjskie Wadowice (5 kilometrów) ustawiono z kolei 13 tablic z informacjami na temat historii miejscowości w okresie zaborów, kiedy to Wadowice przekształciły się nowoczesne, europejskie miasto.

Ciekawą propozycją może też być spacer ścieżką przyrodniczą (3 kilometry) wytyczoną na leżącym około 2 kilometry na południe od miasta wzniesieniu Goryczkowiec, potocznie zwanym Dzwonek. Trasa oznaczona jest znakami biało-niebieskimi. Stoi przy niej 14 tablic z informacjami o okolicznej faunie i florze. Wejście na nią znajduje się przy drodze krajowej numer 28 łączącej Wadowice z Suchą Beskidzką.

Informacje praktyczne - nordic walking z Wadowic do Jaroszowic

⇒ Położenie: powiat wadowicki, Wadowice

Piktogram parkingu.https://goo.gl/maps/e5eRZt6KXbTh3zsK9

 

Wejście na trasę znajduje się na parkingu przy boisku „Orlik” w pobliżu stadionie klubu „Skawa” przy ulicy Błonie w Wadowicach.

Piktogram długość trasy. 3,1 kilometra w jedną stronę

Wadowice leżą na trasie wycieczki samochodowej „Drewniane zabawki i wadowickie kremówki, do tego Mistrz Twardowski i liczne anioły, prowadzącej ze Stryszawy przez Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską do Lanckorony.

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets