Srebrne Miasto, gwarkowie oraz pustynna fatamorgana. Niespieszny spacer po Olkuszu i jego okolicach

Krajobraz zdominowany przez piasek. Na pierwszym planie ptasie pióro w tle zieleń lasów.
Olkusz, nazywany pięknie Srebrnym Miastem, kolebka polskiego górnictwa srebra i ołowiu, to doskonały kierunek na weekendowy wypad. Jego bogata historia i mnóstwo ciekawostek przyrodniczych w okolicy gwarantują atrakcyjne spędzenie czasu.

Nie tylko szlakiem gwarków olkuskich

Do obowiązkowych punktów pobytu w Olkuszu trzeba zaliczyć spacer po rynku, przechadzkę Szlakiem Gwarków Olkuskich i/lub w tajemniczych piwnicach. Warto też zajrzeć do unikatowych tutejszych muzeów: Muzeum Pożarnictwa, Muzeum Afrykanistycznego, Muzeum Minerałów Ziemi Olkuskiej bądź Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego nazywanego Michałem Aniołem od wikliny.

Miłośnikom rekreacji i podziwiania nietypowych rzeczy polecamy wizytę w Parku Rekreacyjno-Krajobrazowym „Silver Park” ze ścieżkami edukacyjnymi, zbiornikiem wodnym z kaskadami, placem zabaw dla dzieci i prezentacją… maszyn górniczych z okolicznych kopalń.

Okolica miasta z kolei zachwyca pięknymi panoramami roztaczającymi się ze wzgórza zamkowego w Rabsztynie leżącego na Szlaku Orlich Gniazd i punktu widokowego Czubatka, z którego można spojrzeć na polską Saharę, czyli Pustynię Błędowską. Urocze miejsca znajdują się też na terenie Rezerwatu Pazurek i Januszkowej Górze.

Jak widać miejsc do spacerowania z kijkami jest bardzo wiele, każdy znajdzie w okolicy coś ciekawego dla siebie.

 

Informacje praktyczne – z kijkami po Ziemi Olkuskiej 

⇒ Położenie: powiat olkuski

 

Szlak Januszkowej Góry

Piktogram parkingu.Samochód można zostawić przy drodze prowadzącej do Podlesia: https://goo.gl/maps/mvAMyVJLGofYym4K6

Piktogram długości trasy. 4,4 kilometra

Ścieżka dydaktyczna w rezerwacie Pazurek

Piktogram parkingu. https://goo.gl/maps/a81TiD7ER6fBV5Qf8

 Piktogram długości trasy.5,5 kilometra + 0,6 kilometra szlaków łącznikowych

 

Po polskiej Saharze

Piktogram parkingu.https://goo.gl/maps/oVSh9XZTLLpS9QX97

Piktogram długości trasy.wedle uznania; za znakami szlaku żółtego, który prowadzi ścieżkami między Pustynią Błędowską a rzeką Biała Przemsza lub pętlą przez pustynię (7,4 kilometra).

W pobliżu powyższych propozycji przebiega trasa samochodowa „Szlakiem Orlich Gniazd na Pustynię Błędowską”. Zawarte w jej opisie informacje pozwolą poznać inne interesujące miejsca w okolicy.

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets