Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Dwór Świdnik

Dwór Świdnik

Na pierwszym planie pomarańczowe lilie i wysokie drzewa wzdłuż drogi prowadzącej do jasnego, bielonego dworu z dwiema przybudówkami. Po środku ganek z dwoma filarami wspierającymi daszek z trójkątnym szczytem. Z wysokim dachem pokrytym gontem. Wszystko częściowo zakrywa rosnący przed dworem niski żywopłot. Z tyłu wysokie drzewa i niebo z cienkimi chmurami.

Świdnik 1, 34-506 Łukowica Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy

tel. +48 183337549
tel. +48 510131537
Niedaleko Łukowicy, u ujścia Potoku Łukowickiego w dolinie rzeki Słomki, stoi drewniany dwór alkierzowy z XVIII wieku, jeden z piękniejszych wśród polskich dworów z tego okresu, po prostu sarmacka perła regionu limanowskiego.

Dwór w 1752 roku wzniesiony przez właścicieli wsi Wielogłowskich, od 1821 roku wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Po II wojnie światowej, gdy wysiedlono jego ostatnią właścicielkę, umieszczono w nim urząd gromadzki, szkołę i ośrodek wypoczynkowy. W latach 50. i 70. XX wieku budynek remontowano. Na początku XX wieku zaniedbany dwór odzyskali spadkobiercy i sprzedali go w 2002 roku. W ostatnich latach wymieniono dach i odnowiono elewację dworku, zagospodarowano też teren wokół niego.

Parterowy dwór drewniano-murowany o konstrukcji zrębowej, ma piękną sylwetkę, harmonijne proporcje i malowniczą bryłę. Zbudowano go na planie prostokątna, otynkowano, pobielono i nakryto wysokim, czterospadowym dachem gontowym. Dworek ma symetryczny, osiowy układ podkreślony niskim, czterokolumnowym gankiem z trójkątnym szczytem od frontu, facjatą od tyłu oraz czterema parterowymi alkierzykami na narożach. Jest on cennym przykład klasycznej architektury dworkowej z XVII wieku. We wnętrzu zachowały się jedynie drzwi z profilowanymi płycinami i ozdobnymi okuciami oraz dwa dwukondygnacyjne piece zdobione sztukaterią.

Dwór otacza piękny, stary park z brzozową aleją dojazdową. Stoi w nim murowana kaplica z XVIII wieku z kamiennym portalem i żelaznymi drzwiami z XIII wieku, wybudowana na mogile Arian, wymordowanych tu w 1620 roku w czasie napadu przez chłopów z okolicznych wsi. W pobliżu z dawnego zboru ariańskiego z lat 1560–1580, wzniesionego przez Marcina Rogowskiego, zachowała się sklepiona piwnica.

Przestronne klimatyczne wnętrza przenoszą gości w niezwykłą atmosferę dawnych, sarmackich czasów. Odbywają się tu imprezy i eventy, seanse filmowe, koncerty i konferencje. Latem imprezy organizowane są na zewnątrz w otoczeniu natury.

 


Powiązane treści