Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Lusławice
Lusławice 250, 32-840 Lusławice
tel. +48 146664300
W 1974 roku Krzysztof Penderecki zakupił niszczejący od drugiej wojny światowej dworek i ogród. Przez czterdzieści lat rozwijał go i pielęgnował. Tak powstało lusławickie arboretum Elżbiety (żony kompozytora) i Krzysztofa Pendereckich: 15 hektarowy park z unikalnym drzewostanem i krzewami.
Penderecki uważał, że projektowanie kompozycji jest jak komponowanie przestrzeni ogrodu. To była jego wielka pasja. Na pytanie: "powiedz mi, co jest dla ciebie ważniejsze – muzyka czy drzewa” odpowiadał: „Oczywiście, że drzewa”. Jak powiadał: „bez korzeni nie ostoi się żadna twórczość. Popatrzmy na drzewo, ono nas uczy, że dzieło sztuki musi być podwójnie zakorzenione, w ziemi i w niebie, i że zawsze chodzi o wartości najwyższe i najbardziej fundamentalne”. O szczerości tych słów niech zaświadczy fakt, że kompozytor odkrył kilka dotąd nieznanych gatunków drzew.
Lusławice miały być dla młodych i utalentowanych muzyków „drzewem wiedzy” i ułatwić im start w dalszą karierę artystyczną. Obok wszechstronnej edukacji muzycznej najważniejszą sferą działalności instytucji są koncerty i festiwale. Prezentacje obejmują zarówno klasyczne arcydzieła światowej literatury muzycznej, jak i muzykę najnowszą.
W skład Europejskiego Centrum Muzyki wchodzi między innymi sala koncertowa na 650 miejsc. Jest to jedna z największych tego typu sal w Polsce. Estrada o powierzchni 200 metrów kwadratowych zaprojektowana została z myślą o wszechstronnym zastosowaniu. Jest tu ruchomy orkiestron, dzięki któremu możliwe jest wystawianie oper i baletów. Obiekt Centrum harmonijnie komponuje się z otoczeniem i lusławickim dworem – zbudowany został z naturalnych materiałów, takich jak drewno i piaskowiec, jego lekka, przeszklona fasada okolona jest drewnianą kolumnadą.
Od 2019 roku można tu oglądać stałą ekspozycję multimedialną "Krzysztof Penderecki - Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku". Wystawa udostępniona do zwiedzania od 2020 roku (to też rok śmierci wybitnego kompozytora).
Zainteresuje wszystkich ciekawych dorobku polskiej muzyki najnowszej, prezentowanego z użyciem nowoczesnych technologii audiowizualnych oraz systemów multimedialnych. Zwiedzający nie tylko usłyszą tu słynne kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, ale także poznają pamiątki, wspomnienia oraz inspiracje i pasje, które kształtowały wybitnego artystę i ścieżkę jego kariery. Wystawa prezentuje również twórczość innych wybitnych kompozytorów polskich XX i XXI wieku, których muzyka stanowiła istotny kontekst rozwoju muzyki w Polsce.