Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Fort 50 Prokocim Kraków

Fort 50 Prokocim Kraków

Po prawej długa, zniszczona ściana budynku - fortu porośniętego lasem. W ścianie widać otwory okienne i drzwiowe. Zniszczona elewacja odsłania cegły. Po lewej zarośnięte wzgórze. Na wprost u góry leży pień drzewa oparty z jednej strony o wzgórze, z drugiej o fort. Nad gałęziami drzew przebija bezchmurne niebo i promienie słoneczne.

ul. Kazimierza Kostaneckiego 4, 30-694 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

To typowy fort artyleryjski, stanowiący fragment Twierdzy Kraków. Jego zadaniem była obrona Traktu Lwowskiego, czyli drogi prowadzącej z Krakowa na wschód. Umocnienia zostały wybudowane w latach 1882–1886. W okresie międzywojennym służył jako magazyn wojskowy, a później cywilny.

Nadciągającego od wschodu wroga mogło ostrzeliwać pięć baterii dział fortecznych wspieranych przez baterię artyleryjską. Wejścia do Fortu Prokocim bronił pancerny wykusz z dwoma karabinami maszynowymi umieszczonymi na lawetach. Załoga fortu liczyła 619 żołnierzy. W grudniu 1914 roku razem z fortami Kosocice i Rajsko wziął udział w walkach z Rosjanami nacierającymi na Kraków. Stąd wyruszyło kontrnatarcie austriackie zakończone odrzuceniem wojsk rosyjskich do Wieliczki.

W okresie międzywojennym Fort Prokocim był wykorzystywany jako magazyn wojskowy, a później cywilny. Od lat siedemdziesiątych XX wieku fort stoi opuszczony. Obecnie teren jest mocno zarośnięty i zaniedbany, ale wszystkie budowle fortu są zachowane, choć mocno zdewastowane. Obiekt jest niezagospodarowany, ale dostępny dla chętnych do zwiedzania, zobaczyć można pomieszczenia, korytarze, kaponiery ze strzelnicami. Wały obronne oraz fosa również są zachowane, choć już niekompletnie.

Obecnie fort jest popularnym miejscem rozgrywek airsoftowych.

Obiekt wraz z zielenią wpisany jest do rejestru zabytków i stanowi dziedzictwo architektury militarnej. 


Powiązane treści