Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętego Wojciecha Kościelec

Kościół świętego Wojciecha Kościelec

Widok z lotu ptaka. Wysoki murowany kościół z kaplicami bocznymi, o białej elewacji i czarnym spadzistym dachu. Otoczony metalowym ogrodzeniem z murowanymi słupkami, Przed kościołem stoi drewniany krzyż, z tyłu kościoła mały murowany budynek z biało-żółtą elewacją (dzwonnica). Na około alejka i trawnik. Wokół kilka drzew. W tle niewielkie wzgórze, niżej pola, łąki i domy. Niebo pokryte cienką warstwą chmur.

Kościelec 103, 32-100 Kościelec Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 123866510
Zabytkowa świątynia powstała w XIII wieku i jest rzadkim w Małopolsce przykładem wiejskiego kościoła murowanego, zbudowanego w stylu romańskim.

Kościół świętego Wojciecha w Kościelcu wyróżniają znaczne,  jak na wiejską świątynię, rozmiary oraz wyjątkowo bogato zdobione i wykończone detale kamienne. Kościół został ufundowany przez biskupa krakowskiego Wisława z Kościelca herbu Zabawa. Zbudowano go prawdopodobnie w latach 1231–1242. Jednakże z biegiem lat bryła kościoła ulegała znacznym przekształceniom. W czasach reformacji kościół został zajęty i zdewastowany przez arian, natomiast w czasach potopu szwedzkiego przez żołnierzy, którzy zniszczyli świątynię. Podczas odbudowy w 1634 roku kościół uległ sporym przekształceniom w kierunku stylu barokowego. Mimo znacznych zmian do dzisiaj przetrwały piękne pierwotne elementy romańskie. Są to między innymi obiegające nawę główną galerie z łukami podpartymi kamiennymi kolumnami o bogatej dekoracji głowic. Zachował się także najbardziej reprezentacyjny element wystroju romańskiego – portal wejściowy do świątyni. Niezwykle szczegółowy portal trójskokowy składa się z trzech par kolumn z rzeźbionymi motywami roślinnymi.
Wyposażenie i wystrój wewnętrzny kościoła świętego Wojciecha w Kościelcu pochodzi głównie z XVII i XVIII wieku i jest utrzymany w stylu barokowym. Barokowy ołtarz główny datowany jest na drugą połowę XVII wieku, ufundowany został przez księdza Władysława Opackiego. W centralnej części ołtarza znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem tak zwanej Kościeleckiej. Co ciekawe, w południowej nawie znajduje się obraz przedstawiający świętego Wojciecha, który namalowany został przez Wojciecha Gersona, polskiego malarza, przedstawiciela realizmu.
Ciekawostką w otoczeniu kościoła jest także murowana dzwonnica w stylu gotyckim oraz kaplica upamiętniająca 1000-lecie śmierci świętego Wojciecha, jednego z trzech głównych patronów katolickich Polski.


Powiązane treści