Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Willa Cicha Zakopane

Willa Cicha Zakopane

Słoneczny dzień. Na wprost drewniana zabytkowa willa z wielospadowym dachem pokrytym gontem, z balkonem na piętrze z ozdobną balustradą. W oknach haftowane zazdrostki, przed domem ogród z kwiatami i krzewami. Po lewej z tyłu wysokie drzewo iglaste i bezchmurne niebo.

ul. Kościeliska 42, 34-500 Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale

Drewniana Willa Cicha powstała po rozbudowaniu na pensjonat góralskiej chałupy rodziny Gąsieniców-Sobczaków, w którym później malarz Karol Kłosowski stworzył Dom Sztuki.

Pięknie zdobiona drewniana willa powstała po rozbudowaniu istniejącej przed 1880 rokiem góralskiej chałupy rodziny Gąsieniców-Sobczaków. Początkowo siostry Sobczakówny prowadziły w niej pensjonat Sobczakówkę. Bywali tu między innymi: Edward Odyniec i Jan Kasprowicz, Adam Chmielowski czyli Brat Albert oraz Maria Skłodowska-Curie i Stefan Żeromski, podczas swego pierwszego pobytu w Zakopanem w 1892 roku. Na stancji mieszkali też uczniowskie zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego, jednym z nich był Karol Kłosowski.

Społecznik i pedagog związany z zakopiańską Szkołą Koronkarską, malarz, rzeźbiarz i wycinankarz Karol Kłosowski, uczył się w Szkole Zawodowej Przemysłu Drzewnego w Zakopanem i Państwowej Szkole Artystyczno-Przemysłowej w Krakowie. Poza tym był absolwentem wydziałów rzeźby i malarskiego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował u Leona Wyczółkowskiego, Jana Stanisławskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera i Teodora Axentowicz. Po studiach wrócił do Zakopanego i ożenił się z właścicielką willi, znacznie starszą od niego Katarzyną Gąsienicą-Sobczak W 1907 roku zamieszkał w dawnej Sobczakówce. W 1932 roku góralską chałupę rozbudował w stylu zakopiańskiej willi i stopniowo ozdabiał ornamentami. Od tej chwili ważnym nurtem życia malarza stały się wizje artystyczne, które znalazły odbicie w upiększaniu domu, zdobieniu go od wewnątrz i na zewnątrz. W willi gromadził wszystko co tworzył, głównie malarstwo pastelowe i olejne, rysunki węglem, kredką i sangwiną, wzory wycinanek, projekty koronek i snycerki mebli. Tu powstały portrety i pejzaże tatrzańskie oraz ilustracje. Tak powstał Dom Sztuki Karola Kłosowskiego, pełen poezji i duchowego ciepła, muzyki, barwnych płócien i snycerskich dekoracji ścian i mebli.

W rodzinnym muzeum w willi znajduje się znaczna część prac artysty.

 


Powiązane treści