Niezwykły pałac, tajemnice w drewnie zaklęte i... molo. Oto kompleks tras nordic walking w gminie Osiek

Drewniany pomost, który prowadzi do restauracji w Osieku
Pałac otoczony rozległym parkiem, perełka drewnianej architektury sakralnej oraz… molo, a do tego piękne widoki – oto atrakcje jakie czekają na maszerujących trasami wokół Osieka. Podczas wędrówki przez okoliczne pola i lasy z pewnością nie można się nudzić.

Orientalny pałac z arabeskami i malownicze stawy 

Osiek leży na terenie Doliny Karpia, gdzie można spotkać wiele stawów hodowlanych i zbiorników rekreacyjnych. Nad jednym z tych drugich leży ośrodek Molo Resort z hotelem, restauracją, basenem, molo przy sztucznej plaży oraz wypożyczalnią sprzętu sportowego i wodnego.

Pałac w Osieku (przy trasie zielonej) zbudowano w stylu orientalnym. We wnętrzu zachowały się napisy w języku arabskim, a balową Salę Mauretańską zdobią arabeski. Budynek otacza rozległy park z różnorodnym starodrzewem.

Kilkusetletnie drzewa rosną także wokół drewnianego kościoła pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła, którego wysmukła bryła przykuwa wzrok. We wnętrzu zwraca uwagę XVI-wieczna kamienna chrzcielnica oraz rokokowa ambona w kształcie łodzi Piotrowej.

Warto też wspomnieć o kościele Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel w Głębowicach (przy trasie czarnej), który na przełomie XVI i XVII wieku był zborem kalwińskim. Znajduje się tu jedna z najstarszych płyt nagrobnych w Małopolsce.

Dodajmy, że w pobliżu znajdują się bardzo popularne współczesne atrakcje, czyli dwa parki rozrywki: Zatorland i Energylandia.

 

Informacje praktyczne - z kijkami przez gminę Osiek

⇒ Położenie: powiat oświęcimski, gmina Osiek

Piktogram parkinguWejście na trasy znajduje się na parkingu przy stadionie Ludowego Klubu Sportowego „Brzezina” Osiek: https://goo.gl/maps/ruUcb3YrQ6JuZr5bA

 

Trasy wędrówek:

  • Trasa zielona – 5,1 kilometra
  • Trasa czerwona – 11,3 kilometra
  • Trasa czarna – 15,3 kilometra

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets