Uroczo pogmatwane ścieżki wiodą do zamku, drewnianej perły oraz malowniczych stawów. Kompleks tras nordic walking w gminie Spytkowice

Wielki staw w Spytkowicach otoczony sitowiem i lasem
Zamek w Spytkowicach, kamienny krzyż w Bachowicach czy kościół w Ryczowie nie są spektakularnymi zabytkami, ale mają swój urok, warto je zobaczyć. Zwłaszcza, że dotarcie do nich oznacza wędrówkę po pięknej okolicy.

W krainie zatorskiego karpia oraz barwnych legend sprzed wieków

Podróżując samochodem pewne rzeczy nam umykają, na inne nie zwracamy uwagi. Dopiero piesza wędrówka pozwala w pełni odkryć uroki okolicy i poznać interesujące miejsca. Przykładem tej reguły jest gmina Spytkowice w powiecie wadowickim, leżąca na terenie Doliny Karpia, słynącej z hodowanego tu od wieków, uchodzącego za królewską rybę karpia zatorskiego.

Zamek w Spytkowicach wzniesiono na ruinach średniowiecznej budowli. Ostatnim jego właścicielem był hrabia Adam Potocki, który na okolicznych stawach rybnych rozwinął gospodarkę rybacką. Hodowany tu karp w 1900 roku zdobył Grand Prix międzynarodowej wystawy w Paryżu.

W miejscowości Bachowiec działa niewielkie Muzeum Regionalne, w którym zgromadzono pamiątki i eksponaty związane z trzema ważnymi dla okolicy osobami: księdzem prałatem Franciszkiem Gołbą (budowniczym kościoła parafialnego, społecznikiem wspierającym w okresie międzywojennym rozwój oświaty, rolnictwa i rzemiosła), Franciszkiem Stefczykiem (pionierem polskiego ruchu spółdzielczego, założycielem Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych) oraz Sługą Bożym ojcem Rudolfem Warzechą.

Współcześnie ta część Małopolski przyciąga liczne rzesze młodszych i starszych poszukujących różnorodnych wrażeń, gdyż działają tu dwa parki rozrywki: Zatorland i Energylandia.

 

Informacje praktyczne – z kijkami przez gminę Spytkowice

⇒ Położenie: powiat oświęcimski, gmina Spytkowice

Piktogram miejsca startuWejście na trasy znajduje się na parkingu przy ulicy świętego Jana w Spytkowicach

Piktogram parkinguhttps://goo.gl/maps/UXbQSnjsRpTtPhJz6

Trasy wędrówek:

 

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets