Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Brama Krakowska

Brama Krakowska

Po lewej gałęzie drzewa liściastego po części zasłaniają ogromne głazy gdzie nie gdzie pokryte mchem, ułożone w wysoki mur. Po prawej za ścieżką z kamieniami i za niewielkim kamieniem drugi mur ułożony ze skał, też gdzie nie gdzie pokryty mchem. Obok i góry las. Alejka przechodzi między murami i ciągnie się w głąb, gdzie w tle widać drzewo, nad nim skały, jasno zielone liście lasu i niebo nad wszystkim pogodne.

Ojców Region turystyczny: Kraków i okolice

Najbardziej znana brama skalna Doliny Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym. Przybiera postać dwóch 15 m wysokości, filarów będących ujściem Wąwozu Ciasne Skałki do Doliny Prądnika. Zbudowana jest z wapieni skalistych, tworzących w tym rejonie liczne ostańce. Powstała w wyniku erozji bocznej, zachodzącej na zboczu wąwozu, której towarzyszyło rozpuszczanie skał wapiennych wzdłuż powierzchni spękań. Tuż poniżej Bramy Krakowskiej znajduje się Źródło Miłości.

Dolina Prądnika przebiegająca przez teren Ojcowskiego Parku Narodowego obfituje w utworzone naturalne formacje skalne o nieprawdopodobnych kształtach. Jednym z takich tworów jest Brama Krakowska, która zamyka wylot Wąwozu Ciasne Skałki. Brama składa się z dwóch filarów skalnych, które zbudowane są z bloków z wapieni skalistych o wysokości ok. 15-20 metrów. Filary powstały całkowicie naturalnie, na skutek procesów erozyjnych i jeden jest wyraźnie wyższy od drugiego. Z bramy otwiera się zachwycająca panorama na masywy skalne Góry Koronnej. Wyjątkowe wrażenie robi spacer Doliną Prądnika po dywanie usłanym z zaczerwienionych, jesiennych liści, które kontrastują z jasnością skał Bramy. Na terenie Doliny poprowadzonych jest wiele szlaków i ścieżek turystycznych, w okolicy dostępne są miejsca parkingowe. Warto zaplanować również wizytę w zamku w Pieskowej Skale.


Powiązane treści