Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cerkiew świętych Kosmy i Damiana Krzywa

Cerkiew świętych Kosmy i Damiana Krzywa

Zabytkowa, drewniana cerkiew do połowy z jasnych desek i ciemnych u dołu, widziana z boku. Z trzema wieżyczkami na dachu pokrytym blachą. W środku duża z baniastym hełmem. Z boku przybudówka. W ścianach wysokie okna. Z tyłu i po prawej wysokie drzewa. Po lewej przed cerkwią niski krzew. Z tyłu widać pola i w oddali drzewa. Niebo w większości zachmurzone.

Krzywa, 38-307 Sękowa Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 183510022
tel. +48 513075959
Na zboczach Popowych Wierchów w Beskidzie Niskim, nad dopływem potoku Zawoja, stoi dawna cerkiew łemkowska, dziś filialny, rzymskokatolicki kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w parafii świętego Jana Chrzciciela w Gładyszowie.

W miejscu najstarszej cerkwi z XVIII wieku, w 1854 roku wybudowano nową, która spłonęła w 1902 roku. W 1907 roku ukończono budowę kolejnej świątyni, zniszczonej w czasie I wojny światowej w 1914 lub 1915 roku przez pożar lub od ostrzału artyleryjskiego. Dzisiejsza cerkiew, wybudowana w latach 1924–1926 w miejscu poprzednich, wyglądem odbiega od typowej świątyni łemkowskiej, wzorowano ją na rzadkich na Łemkowszczyźnie cerkwiach staroruskich z elementami architektury rosyjskiej i bizantyjskiej. Cerkiew pierwotnie służyła grekokatolikom, została opuszczona po wysiedleniu mieszkańców Krzywej w 1947 roku w czasie Akcji Wisła, później przejęli ją katolicy. Remontowano ją na przełomie 2009 i 2010 roku.

To cerkiew drewniana konstrukcji zrębowej na kamiennej podmurówce osłoniętej blaszanym fartuchem, orientowana, trójdzielna składająca się z dużej, kwadratowej nawy oraz kwadratowego prezbiterium i babińca. Dachy kryte blachą miedzianą, czterospadowy nad nawą i wielopołaciowe kalenicowe nad babińcem i prezbiterium, zwieńczone są trzema ośmiobocznymi wieżyczki-tamburami z kopułami-baniami, pozornymi latarniami z cebulastymi hełmami i kutymi krzyżami prawosławnymi. Największa półkolista kopuła znajduje się nad centralną częścią nawy. Ściany oszalowane są pionowymi deskami. W ścianach nawy i prezbiterium widać półkoliste okna, z tyłu prezbiterium małe, okrągłe okno.

Skromne wnętrze kryją stropy płaskie z fasetą, ściany są obite deskami bez polichromii ozdobione kilkoma obrazami. Z dawnego wyposażenia zachował się ołtarz główny z baldachimem i współczesnym, malowanym tabernakulum, poza tym dwa skromne ołtarze boczne z końca XIX wieku i oryginalne drewniane ławki oraz trzyczęściowe balkony dla chóru.

Obok cerkwi stoi drewniana dzwonnica słupowo-ramowa z lat 1924–1926, którą wraz z cmentarzem z l wojny światowej i cerkwią, otacza drewniany płot. Po przeciwnej stronie drogi na wiejskim cmentarzu zachowały się kamienne nagrobki wykonane przez kamieniarzy z okolicy.

Cerkiew znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.


Powiązane treści