Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy Jurków

Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy Jurków

Na wprost drewniany kościół z murowaną w postawie wieżą z przodu po prawej, z trzema oknami i od przodu z dużą wnęką z otwartymi drzwiami. Za nią wysoka nawa z oknami u góry i na dole, za nią trójbocznie zamknięta kaplica. Na dachu pokrytym blachą, na łączeniu nawy i kaplicy, wieżyczka z sygnaturką. Do świątyni prowadzą szerokie kamienne schody. Wokół chodnik i trawa. Z boku na trawniku stoi drewniany, wysoki krzyż. Po prawej fragment murowanej dzwonnicy i z tyłu drzewa. Po lewej drzewa i za nimi budynek. Na niebie kłębiaste chmury.

Jurków 128, 34-643 Jurków Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy

tel. +48 183332181
tel. +48 693558028
Ozdobą Jurkowa, wsi położonej u stóp Mogielicy, jest drewniana świątynia wybudowana w 1913 roku.

Autorem projektu był Jan Tarczałowicz. Kościół posiada konstrukcję zrębowo-słupową. Bryła świątyni jest trzynawowa z transeptem. Góruje nad nią wieża wzniesiona na konstrukcji szerokiego, kamiennego przedsionka, nakryta iglicą i ostrosłupowym hełmem. Stylistycznie budowla nawiązuje do gotyckich, drewnianych kościołów Podhala.

W latach 1920–1932 stopniowo ozdabiano świątynię, fundując kolejne ołtarze i elementy zdobiące wnętrze. Wnętrze kościoła nakryte jest pozornym sklepieniem kolebkowym, wspartym na dekoracyjnych podporach. Całość zdobi oryginalna polichromia, nawiązująca do sztuki wschodniej, wykonana w 1966 przez krakowskich artystów Teresę Stankiewicz i Witolda Damasiewicza. Ołtarz główny został wykonany w stylu neoromańskim w 1920 roku. Umieszczono w nim obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Neoromański charakter mają także ołtarze boczne, wybudowane w roku 1932. Ciekawym elementem wyposażenia świątyni jest również kamienna chrzcielnica zwieńczona pokrywą, na której siedzi gołąb, symbolizujący Ducha Świętego, ambona wykonana z drewna i ozdobiona płaskorzeźbami, przedstawiającymi Chrystusa Dobrego Pasterza oraz Ewangelistów oraz  8-głosowe organy, wykonane w 1930 roku w firmie Rieger. Na placu przed kościołem znajduje się wolno stojąca dzwonnica, na której wiszą trzy dzwony.

Obiekt znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.


Powiązane treści