Facebook link
You are here:
Back

Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy Jurków

The Church of Our Lady of Perpetual Help in Jurków

Na wprost drewniany kościół z murowaną w postawie wieżą z przodu po prawej, z trzema oknami i od przodu z dużą wnęką z otwartymi drzwiami. Za nią wysoka nawa z oknami u góry i na dole, za nią trójbocznie zamknięta kaplica. Na dachu pokrytym blachą, na łączeniu nawy i kaplicy, wieżyczka z sygnaturką. Do świątyni prowadzą szerokie kamienne schody. Wokół chodnik i trawa. Z boku na trawniku stoi drewniany, wysoki krzyż. Po prawej fragment murowanej dzwonnicy i z tyłu drzewa. Po lewej drzewa i za nimi budynek. Na niebie kłębiaste chmury.

Jurków 128, 34-643 Jurków Tourist region: Gorce i Beskid Wyspowy

tel. +48 183332181
tel. +48 693558028
The Church of Our Lady of Perpetual Help in Jurków was erected in 1913 according to a design by J. Tarczałowicz. It is an interesting example of post-log construction, and the walls are boarded with planks arranged in a herringbone pattern.
It is a three-nave basilica with a transept. The chancel, which is narrower than the nave, and the arms of the transept are closed on three sides and covered by polygonal roofs. The church fittings include: a neo-romantic main altar from 1920 with a painting of the church’s patron and neo-romantic side altars from 1932, one of which contains a representation of the face of Christ.

Related Assets