Kościół Matki Bożej Różańcowej Przydonica
Przydonica 32, 33-318 Gródek nad Dunajcem
Region turystyczny: Pogórza
tel. +48 515283285
Parafia w Przydonicy powstała około 1358 roku dzięki wsparciu rodów Gerałtów i Gryfitów. Pierwszy kościół Matki Bożej i Świętych Pańskich istniał już w 1390 roku. Obecny zbudowano w 1527 roku i konsekrowano około 1580 roku. Przydonica utraciła prawa parafii na przełomie XVI i XVII wieku i przeszła do parafii w Podolu. Parafię ponownie erygowano w 1925 roku.
To późnogotycka, drewniana budowla wzniesiona w konstrukcji zrębowej, z nawą z kruchtą i węższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium z zakrystią, o ścianach oszalowanych pionowymi deskami. Trzy późnogotyckie portale wejściowe i okna od południa, zamknięte łukami w ośli grzbiet, świadczą o wiekowości kościoła. Nawę i prezbiterium kryje dwuspadowy dach gontowy z barokową wieżyczką na sygnaturkę z latarnią. Ściany zewnętrzne w połowie wysokości dzieli okap. W XVIII wieku dobudowano barokową wieżę konstrukcji słupowej o pochyłych ścianach z pozorną izbicą, przedsionkiem w przyziemiu, krytą hełmem baniastym z latarnią.
Wnętrze kryje strop płaski, w nawie z zaskrzynieniami. Na belce tęczowej o wykroju w ośli grzbiet znajduje się późnogotycka Grupa Ukrzyżowania z XVI wieku. W rokokowym ołtarzu głównym z drugiej połowy XVIII wieku, znajduje się obraz Matki z Dzieciątkiem lub Matki Bożej Pocieszenia z XVII wieku, ofiarowany w 1683 roku przez króla Jana III Sobieskiego jako wotum za zwycięską bitwę pod Wiedniem. Obraz na przełomie XVII i XVIII wieku powiększono, były na nim trzy warstwy malarskie – pierwotna, z momentu powiększenia i z XIX wieku. Po konserwacji pozostawiono go w kształcie z XVIII wieku. W prezbiterium zachowała się unikatowa, późnorenesansowa polichromia sprzed 1596 roku fundacji Ostrogskich, z kilkoma cyklami tematycznymi. Polichromie w nawie pochodzą z 1904 roku. Wysokiej klasy dziełami warsztatów małopolskich są dwa boczne ołtarze w formie malowanych tryptyków z wizerunkami Matki Bożej z Dzieciątkiem. Szczególny jest gotycki tryptyk Madonny Apokaliptycznej z około 1460 roku z późnogotycką płaskorzeźbą Chrystusa z XVI wieku w podstawie. Drugi gotycko-renesansowy tryptyk pochodzi z pierwszej połowy XVI wieku. Na uwagę zasługują też: gotyckie zabytki z pierwszej połowy XVI wieku – krucyfiks, kamienna chrzcielnica i kropielnica, rokokowa ambona z XVIII wieku oraz chrzcielnica z XIX wieku z renesansowymi fragmentami.
Dziś kościół wykorzystywany jest okazjonalnie oraz czasowo udostępniany do zwiedzania.