Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Szymbark

Szymbark

Po środku jasny, murowany budynek dwukondygnacyjny, z płaskim dachem, ze zdobieniami, otoczony drzewami. Po prawej niski, długi budynek z dachem dwuspadowym. Po lewej stronie płynie rzeka. Przed droga i łąki. Za budynkiem widać domy, lasy i kościół. Dalej zalesione wzgórza i fragment zachmurzonego nieba.

Szymbark Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

Szymbark to wieś letniskowa i turystyczna, położona nad rzeką Ropą. Mimo swoich niewielkich rozmiarów jest bogata w wiele atrakcji i zabytków.

Cennym zabytkiem Szymbarku jest kasztel - dwór obronny i siedziba rodu Gładyszów, klasyczny przykład kasztelu polskiego. Powstał w XVI wieku i pełnił funkcję reprezentacyjną, mieszkalną i obronną.  Obecnie znajduje się tutaj ośrodek wystawienniczo-konferencyjny, który stanowi oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Punkt wypoczynkowy Przystanek Szymbark przy kasztelu połączony ze ścieżką pieszo – rowerową wzdłuż rzeki Ropy, to  atrakcyjne miejsce rekreacji i wypoczynku.

W Szymbarku warto zwiedzić Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa  – obiekty dawnej wsi pogórzańskiej. Prezentuje mało znaną kulturę ludową Pogórzan Gorlickich. Skansen stanowi oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Modrzewiowy kościół św. Wojciecha i cerkiew Narodzenia Bogurodzicy, to cenne zabytki architektury drewnianej. Kościół, który jak podaje tradycja, stoi w tym samym miejscu, w którym święty Wojciech, zmierzając z Węgier do Gniezna, odprawił mszę świętą, został wybudowany w 1782 r.  i zachował się do dzisiejszych czasów niemal w niezmienionej formie. Greckokatolicka cerkiew parafialna zbudowana w latach 1790 lub 1821  w przysiółku Wólka obecnie jest kościołem rzymskokatolickim w parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Szymbarku.

Trzy cmentarze wojskowe przypominają „przełom pod Gorlicami” z maja 1915 r.

Miejscem cennym przyrodniczo, jest masyw Maślanej Góry (753 m n.p.m.) z rezerwatem przyrody „Jelenia Góra”, z chronionym stanowiskiem paproci – języcznika zwyczajnego, w zespole jaworowym, fragmentami naturalnej buczyny karpackiej i osuwiskowym jeziorkiem zwanym Beskidzkim Morskim Okiem.

 

 


Powiązane treści