Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa Jaszczurówka Zakopane

Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa Jaszczurówka Zakopane

Ośnieżona duża drewniana kaplica zbudowana w stylu zakopiańskim z murowaną podmurówką, drewnianymi schodami, krużgankami i stromym dachem.  Na drugiej kondygnacji okna z łukami. Nad wejściem niewielka kapliczka z dzwonem. U góry kwadratowa wieżyczka z krzyżem. Na około  ośnieżone drzewa.

Jaszczurówka 38, 34-500 Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182061019
Kaplica na Jaszczurówce to miejsce, które warto odwiedzić. Obiekt jest pięknym przykładem architektury drewnianej i zakopiańskiego stylu. Kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zakopanem ufundowała rodzina Uznańskich. Wybudowano ją w latach 1904–1907 w stylu zakopiańskim. Twórcą projektu był znany malarz i architekt Stanisław Witkiewicz.

Uważana jest za jeden z najbardziej typowych przykładów stylu zakopiańskiego i najpiękniejszą sakralną budowlę drewnianą pod Tatrami, obok Starego Kościółka przy zakopiańskiej ulicy Kościeliskiej. Jej architektura o konstrukcji zrębowej na wysokiej kamiennej podmurówce, ze stromym łamanym dachem zwieńczonym delikatną sygnaturką, wkomponowuje się w głęboką zieleń świerkowego lasu na zboczach Jaszczurówki. Wnętrze kaplicy ozdobione jest witrażami projektu ojca Stanisława Witkiewicza. Obiekt wznosili góralscy cieśle pod kierownictwem Aureliana Blachy, który był prawdopodobnie projektantem ołtarza głównego. Po obu stronach rzeźbionego, drewnianego ołtarza w którym znajduje się płaskorzeźba serca Pana Jezusa, znajdują się kolorowe witraże, z prawej Matka Boska Częstochowska z herbem Polski, z lewej Matka Boska Ostrobramska z herbem Litwy. Ołtarze boczne autorstwa ludowego rzeźbiarza Józefa Janosa z Dębna wstawiono w 1954 roku. Będąc na Jaszczurówce warto udać się na wycieczkę na Rusinową Polanę znajdującą się nieopodal, gdzie podziwiać możemy również urokliwą kaplicę Matki Boskiej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr.


Powiązane treści