Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej Zakopane Krzeptówki

Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej Zakopane Krzeptówki

Od lewej drzewa i przed nimi latarnie i żywopłot obok którego są wysokie schody do jasnego kościoła, murowanego, ze spadzistym dachem, zaokrąglonym przy rogach, pokrytym blachodachówką, z wysokim oknem, sięgającym wieżyczki z dwoma małymi oknami. Po środku są duże drewniane drzwi wejściowe, po prawej od nich trzy okna zakończone łukiem. Po lewej od drzwi na zaokrąglonym rogu są małe drzwi drewniane. Z tyłu po lewej wysoka, okrągła, jakby plisowana wieża z dwiema koronami u góry. Na schodach stoją ludzie. Po prawej domy ze spiczastymi dachami. Niebo bezchmurne z niewielką chmurą za kościołem.

ul. Krzeptówki 14, 34-500 Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182066420
W Zakopanem i Tatrach można odwiedzić wiele miejsc związanych z osobą Karola Wojtyły. Wśród nich Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Kościół został wybudowany przez górali dzięki darczyńcom jako votum wdzięczności za ocalenie życia Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w zamachu na Placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku.

Zanim powstało Sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach, stała tylko kaplica Księży Pallotynów, w której przechowywana była figura Matki Boskiej Fatimskiej. Figurka podarowana w 1961 roku przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, została poświęcona przez biskupa Karola Wojtyłę. On także, już jako papież, dokonał jej koronacji w 1987 roku podczas uroczystości w Rzymie na placu świętego Piotra a dziesięć lat później osobiście dokonał konsekracji świątyni. Przy sanktuarium na Krzeptówkach w ogrodach stoi także ołtarz, przy którym w 1997 roku święty Jan Paweł II pod Wielką Krokwią odprawił pamiętną, uroczystą Mszę Świętą i przyjął hołd górali polskich. Przy Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Zakopanem znajduje się również pomnik Papieża oraz replika krzyża z Giewontu. Drogę do Sanktuarium wytyczają rozwieszone nad ulicą transparenty. Stanowią one ostatnie przygotowanie pielgrzymów do spotkania z Matką Bożą Fatimską i Jej Synem. Przypominają o konieczności zawierzenia Matce Najświętszej i o roli modlitwy różańcowej. Pomagają w tym cytaty z nauczania Papieża. W przęsła ogrodzenia wkomponowano dziesiątki różańca, by teren Sanktuarium został symbolicznie opleciony tą modlitwą, o którą Matka Boża prosiła w Fatimie.

 


Powiązane treści