Facebook link

Kościół świętego Michała Archanioła Ropa - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół świętego Michała Archanioła Ropa

Kościół świętego Michała Archanioła Ropa

Drewniano-murowany kościół z dwoma wieżami z zewnątrz.
Drewniano-murowany kościół parafii rzymskokatolickiej zbudowano w 1761 roku, z fundacji właścicieli wsi Wilhelma i Petroneli Siemieńskich.

To świątynia barokowa, o drewnianej nawie i zamkniętym trójbocznie prezbiterium konstrukcji zrębowej oraz ścianach pokrytych gontem, ze zwieńczeniami nawiązującymi do łemkowskiej architektury cerkiewnej. Nawę kryje dach dwuspadowy z wieżyczką na sygnaturkę, prezbiterium wielopołaciowy. Około 1800 roku do nawy dobudowano dwie murowane, kwadratowe kaplice zwieńczone wieżami z cebulastymi hełmami z latarniami oraz kolumnowy portyk, a w 1956 roku do prezbiterium dostawiono zakrystię.

Wnętrze zdobi polichromia o motywach figuralnych z drugiej połowy XIX wieku. Barokowe ołtarze, główny i dwa boczne, pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w zwieńczeniu święty Archanioł Michał, przy bocznym ołtarzu rzeźba Chrystusa u słupa. Najstarsza jest kamienna kropielnica z 1691 roku. Ołtarze w kaplicach w 1919 roku wykonał Antoni Ragoziewicz. Na chórze wspartym na dwóch filarach znajdują się organy.