Facebook link

Zamek książęcy Zator - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Zamek książęcy Zator

Zamek książęcy Zator

Widok od frontu lekko z góry na gmach zbudowany na planie prostokąta z trzema kondygnacjami i wysuniętą na zewnątrz wieżą. Neogotycki charakter zamku podkreślają blanki na wieży.
Plac Kościuszki 5, 32-640 Zator
Gotyckim zamek obronnych wybudowano w XV wieku nad stromym stokiem doliny rzeki Skawy, jako główną siedzibę księcia zatorskiego Wacława. Dziś jest to renesansowy pałac, dawna siedziba rodów magnackich.

W 1477 roku zamek był skromną budowlą, którą w XVII wieku zniszczyli Szwedzi. W 1778 roku kupił go ostatni starosta zatorski Piotr Dunin. Obiekt częściowo przebudowano i nadbudowano drugie piętro. Kolejni właściciele pałacu i dóbr zatorskich, Poniatowscy, Tyszkiewiczowie, Wąsowiczowie i Potoccy, wielokrotnie go przebudowywali. W 1836 roku Potoccy ostatecznie nadali mu kształt klasycystycznej rezydencji w stylu romantycznego neogotyku, według projektu Franciszka Marii Lanciego, przy współpracy Parysa Filippiego.

W 1939 roku zamek zajął i obrabował Wehrmacht. Wcześniej potomkowie Maurycego Potockiego wywieźli część słynnego wyposażenia, wspaniałe dzieła sztuki i pamiątki narodowe. W zamku urządzono obóz dla kolonistów niemieckich przejmujących polskie gospodarstwa. Po wojnie zrujnowany obiekt w 1945 roku odebrano właścicielom i zamieniono na magazyn zbożowy, później na koszary, był też siedzibą Instytutu Zootechniki, a ostatnio Rybackiego Zakładu Doświadczalnego. W latach 1964–1973 zamek wyremontowano.

Gmach zbudowany na planie prostokąta ma trzy kondygnacje i wysuniętą na zewnątrz wieżą, która jest najstarszą częścią z gotyckiego zamku. Przy krótszych bokach umieszczono loggię i budynek gospodarczy. Neogotycki charakter zamku podkreślają blanki na wieży i bramie, portal wejściowy i dekoracje wokół gzymsu i oknach. Zachowało się bogate zdobienie sal: myśliwskiej, złotej, paprociowej i bluszczowej. Ostrołukowe sklepienia, cenne freski i sztukaterie w stylu pompejańskim dzieła Włocha Liattiego oraz marmurowe kominki.

Obecnie pałac jest w rękach Potockich i jest niedostępny dla turystów.