Facebook link

Zamek magnacki Nowy Wiśnicz - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Zamek magnacki Nowy Wiśnicz

Zamek magnacki Nowy Wiśnicz

Wysoki zamek z dwiema okrągłymi basztami oraz wieżą.
Zamkowa 13, 32-720 Nowy Wiśnicz Region turystyczny: Pogórza
tel. +48 146128341
Zamek w Wiśniczu to największy po Wawelu zamek w Małopolsce. Ma charakter warownej siedziby, w której pierwszym gospodarzem i zarazem fundatorem był Jan Kmita, który w latach 70. XIV wieku sprawował urząd starosty sieradzkiego, ruskiego i krakowskiego. Historyczne źródła wskazują, że zamek powstał w drugiej połowie XIV wieku.

Rezydencja pozostawała w posiadaniu Kmitów aż do połowy XVI wieku.
Obiekt to czteroskrzydłowa budowla z dziedzińcem i czterema wieżami, który w pierwszej połowie XVII wieku otoczono dodatkowo fortyfikacjami bastionowymi oraz dobudowano barokową bramę wjazdową. Przebudowa została zlecona przez ówczesnego właściciela zamku, Stanisława Lubomirskiego, który był również fundatorem obronnego klasztoru karmelitów bosych wzniesionego na południe od zamku, na terenie ogrodu zamkowego oraz założycielem miasta Nowy Wiśnicz w 1616 roku. Wiśnicz należał do rodu Lubomirskich do połowy XVIII wieku. Sam zamek ponownie wrócił do rodzin z rodu Lubomirskich po około  150 latach, w 1901 roku. Niestety był on w stanie ruiny, spowodowanej pożarem z 1831 roku. Ród Lubomirskich wspólnymi siłami podjął się remontu swojej dawnej siedziby.
Po II wojnie światowej zamek przeszedł na własność państwa, a kilka lat po zakończeniu wojny rozpoczął się jego gruntowany remont.
Obecnie jest on udostępniony dla zwiedzających.


Powiązane treści