Facebook link

Cmentarz Rakowicki Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Cmentarz Rakowicki Kraków

Cmentarz Rakowicki Kraków

Grobowiec Jana Matejki w formie kapliczki.
ul. Rakowicka 26, 31-510 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 126199900
fax. +48 126199990
Pomnik kultury narodowej i najstarsza nekropolia miasta, na której pochowanych jest wielu zasłużonych krakowian. Cmentarz założony został w latach 1801–1803 na obszarze 5,6 hektara, na terenie folwarku Bosackie we wsi Prądnik Czerwony. Dziś jest to cmentarz komunalny o powierzchni ponad 42 hektarów z około 75 tysiącami grobów, reprezentacyjna krakowska nekropolia wypełniona arcydziełami architektury i rzeźby funeralnej.

Teren pod nowy cmentarz zakupiony przez władze austriackie od karmelitów bosych był kilkakrotnie powiększany. Po raz pierwszy w 1836 roku, później w latach 1863 i 1886, w 1920 roku dołączono cmentarz wojskowy przy ulicy Prandoty, a w 1933 roku uzyskał obecną wielkość.

Jego plan w 1839 roku przygotował architekt Karol Kremer, w formie parku z półkolistymi alejkami i centralnie położoną drewnianą kaplicą, w latach 1861–1862 zamienioną na murowaną kaplicę Zmartwychwstania Pańskiego. W 1877 roku powstała kostnica projektu Salomona Saarego. Wzdłuż muru przy wejściu głównym znajdują się najstarsze groby i tablice, w tym pierwszy Apolonii Bursikowej z 1803 roku.

Cmentarz jest miejscem pochówku zasłużonych krakowian w Alei Zasłużonych i zwykłych obywateli miasta. Spoczywają tu politycy, naukowcy, artyści, między innymi: Józef Dietl, Ignacy Daszyński, Lucjan Rydel, Henryk Jordan, Karol Olszewski, Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodzina Estraicherów, Tadeusz Kantor, Marek Grechuta, rodzina Wojtyłów czyli rodzice i brat papieża Jana Pawła II, Piotr Skrzynecki, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska, Walery Goetel, Józef Rostafiński, Józef Szujski, Jerzy, Juliusz i Wojciech Kossakowie, Józef Mehoffer, Piotr Michałowski, Henryk Rodakowski czy Zbigniew Wodecki. W wydzielonych kwaterach spoczywają uczestnicy powstań narodowych, żołnierze I wojny światowej czy Legioniści Polscy.

Cmentarz ma dużą wartość historyczną i artystyczną, część nagrobków jest dziełem znanych rzeźbiarzy i architektów, między innymi: Teofila Żebrawskiego, Feliksa Księżarskiego, Sławomira Odrzywolskiego, Jakuba Szczepkowskiego, Tadeusza Błotnickiego czy Wacława Szymanowskiego. Cmentarz jest czynny od kwietnia do października od 7 do 20, natomiast od października do marca od 7 do 18.


Brak obiektów w wybranej kategorii.