Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Dworek Białoprądnicki Kraków

Dworek Białoprądnicki Kraków

Na pierwszym planie biały, zabytkowy, parterowy Dworek Białoprądnicki. Przed nim duży ganek przykryty dachem, wsparty na czterech okrągłych kolumnach. Do ganku prowadzą szerokie schody i ścieżka wyłożona kostką. Po bokach zielona, przystrzyżona trawa. W oddali kilka drzew i bezchmurne niebo.

ul. Papiernicza 2, 31-221 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124204969
tel. +48 124204950
W czasie Insurekcji Kościuszkowskiej na terenie Białego Prądnika gromadziły się oddziały powstańcze. Biały dworek o niezwykłej przeszłości, dawniej jedna z piękniejszych podkrakowskich rezydencji, dziś jest Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki otoczonym parkiem imienia Tadeusza Kościuszki.

Z dworkiem związane są wybitne postacie polskiej kultury i historii, bywali tu Jan Kochanowski i Mikołaj Rej, Łukasz Górnicki opisał go w dramacie Dworzanin Polski, malowali tu Jacek Malczewski, Olga Boznańska, Tetmajerowie i Wojciech Kossak. W ogrodzie pod jaworem, później nazwanym jego imieniem, odpoczywał Tadeusz Kościuszko.

Imponujący, renesansowy pałac w latach 1546–1548 wzniósł biskup krakowski Samuel Maciejowski. Był to murowany dwór w typie włoskiej willi na rzucie prostokąta, dwupiętrowy, podpiwniczony, z loggią od frontu. W latach 1550–1560 rozbudowano go i otoczono murem kurtynowym z narożnymi półbasztami.

W czasie potopu szwedzkiego rezydencja spłonęła, odbudowano ją w latach 1665–1669. W 1676 roku wyruszył stąd orszak koronacyjny Jana III Sobieskiego. W latach 20. XVIII wieku stanęły dwie oficyny. W latach 1746–1758 zabudowano arkady loggii, założono dach mansardowy, zbudowano oranżerię, austerię, kuźnię, browar, młyn, piętrowe oficyny połączono z pałacem dwukondygnacyjnymi gankami z przejściami do ogrodu. Tak powstał największy w Krakowie późnobarokowy zespół pałacowo-ogrodowy w stylu francuskim z dwoma dziedzińcami, pałacem i ogrodem kwaterowym, projektu Franciszeka Placidiego i Jakuba Fontany.

Podczas konfederacji barskiej pałac uszkodziły wojska moskiewskie, pod koniec XVIII wieku był w złym stanie. W 1796 roku władze austriackie skonfiskowały posiadłość. Remonty w latach 1815–1829 zmniejszyły pałac do parterowego dworu. W połowie XIX wieku podzielono posiadłość, w XX wieku rozebrano oficyny, wyburzono galerie, zlikwidowano ogród. W latach 50. XX wieku zniszczony zespół przejęto na cele kulturalne i remontowano od 1973 roku.

W XX wieku bywali tu: Ewa Bem, Paweł Albiński, Grażyna Łobaszewska, Marek Grechuta, Wojciech Młynarski, Kora z zespołem Maanam, Grupa Osjan, Krystyna Prońko i Zbigniew Wodecki oraz Bożena Krzyżanowska, zespoły The Willows i Czerwone Gitary.

Od lat 80. XX wieku w Dworku Białoprądnickim działa Studio Nagrań imienia Janusza Muniaka, które współpracowało z wieloma muzykami, artystami, kompozytorami i aktorami, takimi jak: Jarosław Śmietana, Jan Kanty Pawluśkiewicz, zespół Pod Budą, Grzegorz Turnau, Ryszard Rynkowski, artyści Piwnicy Pod Baranami, Zygmunt Konieczny, Alicja Majewska i TVP Kraków. Ze Studia Nagrań, zajmującego piętro oficyny wschodniej i wyposażonego w instrumenty, nadaje Radio Jazz Kultura. Poza tym w internetowej telewizji Dworek TV można obejrzeć koncerty czy wywiady z ciekawymi ludźmi.

Dziś w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki przenikają się sztuki wizualne, teatr, film, muzyka i literatura, powstają unikalne projekty, a wszystko z aktywną miejscową społecznością rozbudzoną artystycznie i współtworzącą kulturalną ofertę. Dworek Białoprądnicki tętni życiem, muzyką i śpiewem, odbywają się koncerty, spotkania z podróżnikami, wieczory literackie w klimatycznych piwnicach, w sąsiednim Zajeździe Kościuszkowskim działają pracownie plastyczne. Można wynająć sale na przyjęcia i imprezy okolicznościowe, urządzić jubileusz, galę, bankiet czy bal, wziąć ślub, wystawić spektakl czy widowisko, zorganizować koncert, wystawę, instalację artystyczną czy kiermasz. W plenerze odbywają się też imprezy rekreacyjne, pikniki i plenerowe koncerty.


Powiązane treści