Facebook link

Kościół św. Michała Archanioła Dębno Podhalańskie - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół św. Michała Archanioła Dębno Podhalańskie

Kościół św. Michała Archanioła Dębno Podhalańskie

Drewniany kościół o ścianach i stromym dachu pokrytych gontem. Obok kilka drzew oraz drewniane ogrodzenie.

ul. Kościelna 42, 34-434 Dębno Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182751797
Początki otoczonego kręgiem starych drzew kościółka w Dębnie sięgają XV wieku. Dokładna data jego powstania nie jest znana, ale przypuszcza się, że był to 1490 rok. Według barwnej legendy, świątynię wznieśli zbójcy, po tym jak na dębie ukazał im się święty Michał. Z zachowanych dokumentów kościelnych i napisu na nadprożu wynika, że wieżę zwieńczoną ostrołukowym hełmem dostawiono w 1601 roku. Kościół od 2003 roku wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.

W ciągu swojej długiej historii kościół nie uległ większym zmianom, a przeprowadzone remonty nie odcisnęły piętna w jego stylowej gotyckiej bryle. Kościół wykonano z drewna jodłowego i modrzewiowego bez użycia gwoździ, gdzie poszczególne elementy łączone były na zrąb. Budowla jest orientowana, jednonawowa, a stromy dach pokryto gontem. Harmonijna bryła skrywa wspaniale wnętrze. Największe wrażenie robi unikatowa, doskonale zachowana polichromia z przełomu XV i XVI wieku. Malowidła pokrywają wszystkie stropy i ściany (z wyjątkiem pobielonych partii ścian nawy), a nawet parapet chóru, ambonę i ławy. Wśród niezwykle kolorowych zdobień wyróżniono aż 77 motywów występujących w 12 układach i 33 wariantach kolorystycznych. Do najczęstszych wzorów, obok ornamentu roślinnego i geometrycznego, należą gotyckie formy architektoniczne: łuki, iglice i maswerki. Malowidła wykonano za pomocą szablonów, zwanych patronami, a szerokość pasu odpowiada bierwionom ścian i deskom stropów.Na ścianach występują również malowane krzyże konsekracyjne, tak zwane zacheusze. Podziwiając wnętrze świątyni warto zwrócić uwagę także na wyposażenie kościoła. Z wystrojem malarskim niezwykle pięknie harmonizuje grupa Ukrzyżowania umieszczona na ozdobnej belce tęczowej. Jej krucyfiks jest najstarszym dziełem sztuki zachowanym w kościele, datuje się go na koniec XIV wieku. Na wzmiankę zasługuje też ołtarz główny: malowany tryptyk z przełomu XV i XVI stulecia. Uznaje się go za wspaniały przykład sztuki gotyku. Jego piękno uwypukla złocone tło, na którym tańczą refleksy światła. Na atmosferę wnętrza nie bez wpływu pozostają również skromne, ale wiekowe sprzęty: niska ambona czy ława kolatorska oraz portale o formach charakterystycznych dla gotyku.
Obejrzyj wirtualny spacer po obiektach wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w tym Kościoła św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim.