Facebook link

Dolina Chochołowska - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska na wiosnę, kiedy kwitną na fioletowo krokusy

Witów Region turystyczny: Tatry i Podhale

Dolina Chochołowska uznawana jest za najdłuższą z dolin leżących po polskiej stronie Tatr Zachodnich, bowiem jej długość wynosi ok. 10 km.
Łagodny i niewymagający szlak oznaczony kolorem zielonym startuje na Siwej Polanie i kończy się na Polanie Chochołowskiej na wysokości 1105 m n.p.m., kawałek dalej można odpocząć w Schronisku PTTK. Czas przejścia doliną od parkingu samochodowego na Siwej Polanie do schroniska, według mapy szacuje się na ok. 2,5 godz. do góry oraz 2 godz. w dół (oczywiście czas jest uzależniony od indywidualnego tempa marszu). Trasa jest bardzo łatwa, idealna na spacery rodzinne, zwłaszcza z dziećmi i z wózkami. Częściowo dystans ten można przebyć także na rowerze wypożyczonym w specjalnych punktach, tuż za początkiem doliny. Ścieżka niezwykle atrakcyjna pod względem przyrodniczym nigdy się nie dłuży, a na Polanie Chochołowskiej można nacieszyć wzrok panoramą na strzeliste turnie Mnichów Chochołowskich i na Kominiarski Wierch.
Dolina Chochołowska jest punktem startu głównych szlaków Tatr Zachodnich. Bardziej zaawansowani turyści mogą rozszerzyć wycieczkę z Polany Chochołowskiej o szczyty takie jak: Grześ, Rakoń, Wołowiec, czy nawet słowackie Rohacze. Lekki spacer warto zaplanować także Szlakiem  Papieskim od Polany Chochołowskiej wzdłuż Jarząbczego Potoku. Idąc Doliną Chochołowską warto wziąć pod uwagę warianty wcześniejszego odbicia ze szlaku, jeszcze przed Polaną Chochołowską na Trzydniowiański Wierch, Doliną Starorobociańską w stronę Siwej Przełęczy i Starorobociańskiego Wierchu, czy na Iwaniacką Przełęcz.
Dojazd do startu Doliny Chochołowskiej jest łatwy, u wylotu doliny znajduje się kilka dużych parkingów. Bez problemu można dotrzeć tu także komunikacją. Wstęp do doliny jest płatny.