Facebook link

Opactwo świętego Wojciecha Mniszek Benedyktynek i kościół Najświętszej Marii Panny Staniątki - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Opactwo świętego Wojciecha Mniszek Benedyktynek i kościół Najświętszej Marii Panny Staniątki

Opactwo świętego Wojciecha Mniszek Benedyktynek i kościół Najświętszej Marii Panny Staniątki

Zabudowania klasztoru widziane od strony klasztornego ogrodu. Po prawej figura Madonny.
Staniątki 299, 32-005 Niepołomice Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 122818058
tel. +48 507677825
Niedaleko Niepołomic znajduje się jedno z najstarszych sanktuariów w Małopolsce i najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce.

Według legendy zatrzymał się tu na odpoczynek św. Wojciech. Początki klasztoru sięgają 1200 roku. Według legendy ufundował go w 1228 roku Klemens z Brzeźnicy rodu Gryfitów, którego córka była pierwszą ksienią klasztoru.

Jednonawowy, ceglany kościół rozbudowano w 1238 roku. Był on najstarszą halową, gotycką świątynią w kraju. Drewniane i kamienne zabudowania klasztoru spłonęły w 1530 roku razem z całą biblioteką. Zespól odbudowano na barokowy w latach 1619–1649, staraniem ksieni Anny Cecylii Trzcińskiej. Opactwo zostało też zniszczone podczas najazdu szwedzkiego. W XVIII wieku, w zaborze austriackim zakon uniknął kasacji, gdyż mniszki prowadziły w nim szkołę dla dziewcząt i dzieci wiejskich, działające nadal w XIX wieku, zlikwidowane dopiero w 1953 roku, po czym siostry przeniesiono do Alwerni.

W kościele Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha przechowywany jest cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej, zwanej Smętną Dobrodziejką ze Staniątek, piękne gotyckie malowidło pochodzące z Włoch, w 1924 roku koronowane przez kardynała Sapiehę. Są tu też rzeźby Madonn z XIV wieku oraz rzeźba Chrystusa Frasobliwego z XVI wieku z warsztatu Wita Stwosza.

W klasztorze działa muzeum i biblioteka z bogatymi zbiorami: ksiąg, dokumentów, rękopisów, starodruków, sprzętów i szat liturgicznych, obrazów, rzeźb czy kolekcją robionych w klasztorze figurek woskowych.

Najważniejszy odpust związany jest ze wspomnieniem Matki Bożej Bolesnej i odbywa się 15 września. Natomiast 23 kwietnia obchodzone jest wspomnienie św. Wojciecha, patrona Polski, Czech i Węgier.