Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej i świętego Klemensa Zakopane

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej i świętego Klemensa Zakopane

Duży drewniany kościół z desek, widziany z boku. Z dachem dwuspadowym pokrytym dachówką, z sygnaturką na środku. Od prawej niższe prezbiterium z małym, dzielonym oknem, wyższa nawa główna z małym oknem, w części tylnej z nawą boczną, małym oknem i wysoka kwadratowa wieża z sygnaturką i przedsionkiem. Przed kościołem trawnik i alejka z kamieni, za nim wysokie bezlistne drzewa i pogodne niebo.

ul. Kościeliska 4, 34-500 Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182012441
To najstarszy kościół w stolicy Tatr, który swoją rozbudowę zawdzięcza pierwszemu proboszczowi Zakopanego, księdzu Józefowi Stolarczykowi. Zachwyca pięknym wystrojem i arcydziełami sztuki góralskiej. Kościół pod wezwaniem świętego Klemensa (obecnie pierwszą patronką jest Matka Boska Częstochowska), wzniesiony został w 1848 roku, obok pierwszej zakopiańskiej kapliczki ufundowanej w 1800 roku przez Pawła Gąsienicę.

Drewniany kościół powstał w połowie XIX wieku przy ulicy Kościeliskiej i został ufundowany przez Klementynę Homolacsową, właścicielkę dóbr zakopiańskich. Pierwotnie był on pod wezwaniem świętego Klemensa od imienia swojej fundatorki. Najstarszą częścią Starego Kościółka jest jego północna część. Została wzniesiona w 1847 roku pod kierownictwem miejscowego doświadczonego cieśli Sebastiana Gąsienicy-Sobczaka przez góralskich cieśli. W Święto Trzech Króli 6 stycznia 1848 roku odprawiona została tutaj pierwsza msza święta. W latach 1850–1851 świątynię rozbudowywano, nadając jej ostateczny kształt. Dobudowana została wówczas między innymi część południowa wraz z wieżą. W sąsiedztwie wzniesiono dzwonnicę, która dziś już nie istnieje. Obok powstały także plebania w miejscu dzisiejszej siedziby sióstr felicjanek i przedszkola oraz organistówka po przeciwnej stronie ulicy Kościeliskiej.

Świątynia wzniesiona została z modrzewiowego drewna. Charakteryzuje ją konstrukcja zrębowa. Składa się z jednej dwuczęściowej nawy oraz wielobocznie zamkniętego prezbiterium. Wnętrze kościoła jest stosunkowo niewielkie. Ołtarz główny, a także dwa ołtarze boczne powstały w drugiej połowie XIX wieku. Ich autorem jest rzeźbiarz ludowy Wojciech Kułach-Wawrzyńcok z Gliczarowa. W latach 30. XX wieku w ołtarzu głównym umieszczona została kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i została ona wówczas patronką świątyni. Zastąpiła ona portret świętego Klemensa, który powędrował na lewą ścianę prezbiterium i od tego momentu święty Klemens został drugim patronem kościoła. Wnętrze Starego Kościółka zdobią również ludowe malowidła oraz świątki, które są często dziełami góralskiej sztuki ludowej. Prawdziwym arcydziełem sztuki ludowej jest mieszczący się naprzeciwko ambony wizerunek świętego Pawła w drodze do Damaszku, który spada z konia. Namalowany on został przez anonimowego artystę. Z XIX wieku pochodzą również feretrony świętych, czyli dwustronne płaskorzeźby, a także oleodruki świętych, czyli odbitki naśladujące obraz olejny. Również ambona o stosunkowo niewielkich rozmiarach mieszcząca się na lewej ścianie kościoła jest arcydziełem rzeźbiarskiej sztuki ludowej z XIX wieku.

Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści