Facebook link

Kościół Trójcy Przenajświętszej Zabawa - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół Trójcy Przenajświętszej Zabawa

Kościół Trójcy Przenajświętszej Zabawa

Prezbiterium kościoła. Ołtarz główny w kolorze białym i złotym. Pod ścianami drewniane ławy.
ul. bł. Karoliny Kózkówny 69, 33-133 Zabawa Region turystyczny: Tarnów i okolice
tel. +48 146781448
Kościół to też Sanktuarium błogosławionej Karoliny, parafianki i męczennicy beatyfikowanej przez świętego Jana Pawła II. To też miejsce upamiętnienia ofiar przemocy i wypadków komunikacyjnych.

Początki wsi Zabawa, leżącej w dolinie dolnego Dunajca na jego lewym brzegu, w odległości 20 kilometrów na północny zachód od Tarnowa, sięgają 1241 roku. 

Kościół Trójcy Przenajświętszej wzniesiono w 1913 roku według projektu Sławomira Odrzywolskiego, wybitnego krakowskiego architekta XIX i XX wieku. W  1915 roku zniszczony kościół remontowano. W 1928 roku stanęła potężna wieża wysokości 45 metrów. Ponowne zniszczenie kościoła miało miejsce w 1934 roku w czasie Wielkiej Powodzi.

Kościół jest też Sanktuarium błogosławionej Karoliny. To  prawdopodobnie jedyna na świecie świątynia, której parafianka i męczennica, beatyfikowana przez świętego Jana Pawła II dnia 10 czerwca 1987 roku, została pochowana pod mensą głównego ołtarza. Szesnastoletnią Karolinę Kózkównę w 1914 roku zamordował rosyjski żołnierz.

Sanktuarium jest też Światowym Centrum Ruchu Czystych Serc. Poza tym miejscem upamiętnienia ofiar przemocy i wypadków komunikacyjnych i troski o ich najbliższych, a p[ostawiony pomnik ofiar wypadków i katastrof jest pierwszym etapem budowy Centrum Terapii po Traumie. Wraz ze szlakiem męczeństwa w Wał-Rudzie jest również miejscem licznych pielgrzymek oraz łask i uzdrowień otrzymywanych za wstawiennictwem błogosławionej.

We wnętrzu kościoła znajduje się ołtarz Trójcy Świętej z obrazem beatyfikacyjnym na szczycie. Na zewnątrz stoi pomnik Jana Pawła II i dawny grób błogosławionej Karoliny. Odpust odbywa w święto Trójcy Przenajświętszej w sobotę i niedzielę po 18 listopada.