Facebook link

Okno Papieskie Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Okno Papieskie Kraków

Okno Papieskie Kraków

Kolorowa mozaika autorstwa Magdaleny Czeskiej przedstawiająca Jana Pawła II, zajmuje całą ramę okna nad bramą wjazdową do Pałacu Biskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej.
ul. Franciszkańska 3, 31-004 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
Pałac biskupi stojący przy ulicy Franciszkańskiej 3, będący siedzibą kurii metropolitarnej, jest nierozerwalnie związany z papieżem Janem Pawłem II. Pod oknem z wizerunkiem Ojca Świętego organizowane są czuwania i koncerty. Każdego roku w rocznice związane z papieżem, okno ozdabiane jest białymi i żółtymi kwiatami, wierni modlą się, kładą kwiaty i palą znicze.

Pałac od końca XIV wieku jest siedzibą biskupów krakowskich, dziś ma kształt nadany w XIX wieku z zachowaniem fragmentów renesansowych i barokowych.

W pałacu w latach 1964–1978 mieszkał Karol Wojtyła, od wyboru na biskupa do wyboru na papieża. W czasie papieskich pielgrzymek zatrzymywał się w pałacu i stojąc w oknie nad barokową bramą wjazdową, nieoficjalnie spotykał się ze zgromadzonymi wiernymi. Po raz pierwszy pokazał się w oknie w 1979 roku i do późnej nocny rozmawiał z młodzieżą. Spotkania te stały się tradycją wszystkich kolejnych papieskich pielgrzymek.

Przed śmiercią Jana Pawła II przed pałacem modlili się wierni, 2 kwietnia 2005 roku w kościele Franciszkanów odbyła się uroczysta msza dedykowana zmarłemu Papieżowi, przed pałacem składano kwiaty, pamiątki i zapalano znicze, na parapecie papieskiego okna stanął symboliczny krzyż.

Tradycję kontynuował papież Benedykt XVI, który w czasie pielgrzymki do Polski w 2006 roku, przemawiał do wiernych z papieskiego okna.

Do niedawna w oknie ustawiano zdjęcia papieża. W czasie obchodów 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża w 2018 roku, odsłonięto w nim mozaikę ze szkła weneckiego z podobizną Jana Pawła II, projektu Magdaleny Czeskiej.