Facebook link

Plac Tadeusza Kościuszki Oświęcim - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Plac Tadeusza Kościuszki Oświęcim

Plac Tadeusza Kościuszki Oświęcim

Na zdjęciu znajduje się Plac Tadeusza Kościuszki w Oświęcimiu, gdzie odbywają się różne uroczystości. W oddali widać Grób Nieznanego Żołnierza, wokół kwiaty, z tyłu budynek za drzewami.

Plac Tadeusza Kościuszki, 32-600 Oświęcim Region turystyczny: Oświęcim i okolice

Wytyczony w XIX wieku Nowy Rynek, od 1917 roku noszący imię Tadeusza Kościuszki, był miejscem targów i jarmarków odbywających się poza miastem. W 1925 roku na placu postawiono symboliczny pomnik Nieznanego Żołnierza. Odbywają się tu patriotyczne uroczystości.

W 1927 roku przeniesiono tu płytę z pomnika wzniesionego dwa lata wcześniej ku czci żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. W czasie II wojny światowej płytę usunięto. W 1945 roku ustawiono ją na Rynku Głównym przy ścianie niemieckiego bunkra, a wizerunek orła pozbawiono korony. 11 listopada 1992 roku uroczyście odsłonięto tu pomnik, od tego czasu nazywanego Grobem Nieznanego Żołnierza. Ułożono też replikę pierwotnej płyty z 1925 roku, u podnóża krzyża wmurowano cztery urny z ziemią przywiezioną z cmentarza Orląt Lwowskich i miejsca zamordowania oficerów w Katyniu oraz pól bitewnych pod Rajskiem i Proszowicami. Wschodnią pierzeję placu tworzą zabudowania zgromadzenia sióstr serafitek, czyli kościół Matki Bożej Bolesnej i klasztor. Zespół oddziela od ulicy wysoki mur, zza którego widać ścianę szczytową kościoła zbudowanego w latach 1897–1899, projektu architekta Pawła Müllera.