Facebook link

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy Kraków

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy Kraków

Wnętrze kościoła widziane z nawy bocznej. Ołtarz główny, sklepienie, ławki, na środku łukowe przejścia do bocznej kaplicy.
ul. Zamoyskiego 56, 30-523 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 126562910
fax. +48 126563197
tel. +48 122609700
W krakowskiej dzielnicy Podgórze wznosi się neoromański kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który z klasztorem redemptorystów wzniesiono na początku XX wieku. Jest w nim przechowywany cudowny obraz Matki Bożej, będący kopią ikony z IX lub XII wieku, w 1865 roku przekazanej zakonnikom przez papieża Piusa IX.

W zachodniej części starego Podgórza wznosi się okazały kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Powstał on wraz z klasztorem redemptorystów na początku XX wieku w stylu neoromańskim z elementami neogotyckimi, według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego. Klasztor budowano od 1902 roku, a kościół konsekrowany w 1909 roku wznoszono od 1905 roku. Trójnawową świątynię z transeptem i wieżą wybudowano na planie krzyża łacińskiego. Organy w 1909 roku wykonał Rudolf Haase ze Lwowa.

Przechowywany w kościele cudowny obraz Matki Bożej jest kopią ikony z IX lub XII wieku, przywiezionej do Rzymu i powierzonej opiece zakonników przez papieża Piusa IX w 1865 roku. Redemptoryści mieli propagować jej kult na całym świecie. Przed krakowskim obrazem, przy którym od 1952 roku trwa nieustanna nowenna, często modlili się Karol Wojtyła oraz błogosławiona Aniela Salawa. Ojciec Święty przywiązywał duże znaczenie do kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, czego wyrazem było nałożenie w 1994 roku krakowskiemu wizerunkowi papieskich koron.

Najważniejszy odpust w sanktuarium przypada 27 czerwca.