Facebook link

Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej Odporyszów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej Odporyszów

Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej Odporyszów

Bogato zdobiony prospekt organowy.
Odporyszów, Pl. Kościelny 1, 33-240 Żabno
tel. +48 533838652
W centrum Odporyszowa znajduje się sanktuarium z obrazem Matki Bożej Odporyszowskiej namalowanym na desce lipowej. Wizerunek słynie łaskami od ponad 400 lat, odkąd umieszczono go w miejscowym kościółku św. Małgorzaty na przełomie XVII i XVIII wieku.

We wsi w murowanym kościele z XVII wieku, w głównym ołtarzu znajduje się cudowny obraz Matki Bożej. Świątynia jest barokowa, jednonawowa z krótkim prezbiterium zamkniętym prostą ścianą. W kościele bogato zdobiony ołtarz główny postawiono w miejscu gdzie według tradycji miało miejsce pierwsze objawienia z 1572 roku, podczas napadu Kozaków i Tatarów na okolicę. Drugie objawienie odbyło się w 1654 roku, a trzecie o szczególnym znaczeniu w 1657 roku podczas potopu szwedzkiego. Wtedy odkryto, że woda ze źródełka miała moc uzdrawiania rannych i chorych. Od tego czasu obraz Madonny przyciąga pielgrzymów. W 1702 roku wybudowano nowy kościół oraz kapliczki Siedmiu Boleści Maryi, drogę krzyżową i kaplicę Ducha Świętego. W XVII wieku na cudowny obraz nałożono srebrne sukienki, a w 1937 roku koronowany.

Dziś najważniejsze święta w Odporyszowie to odpusty: Zesłanie Ducha Świętego (obchodzone w pięćdziesiątym dniu po Wielkanocy) i tygodniowy odpust rozpoczynający się 8 września (święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny).