Facebook link

Bima Tarnów - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Bima Tarnów

Bima Tarnów

Ceglany baldachim, wsparty na czterech okrągłych kolumnach, również z cegły. Nad nim dach wsparty na metalowych kolumnach.

ul. Żydowska, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice

Była miejscem centralnym, mównicą i przestrzenią do czytania Tory. Bima przy ulicy Żydowskiej w Tarnowie to jedyna widoczna pozostałość po Starej Synagodze wzniesionej w tym miejscu w 1630 roku.
Budynek reprezentował styl barokowo-manierystyczny, na planie kwadratu. Nie miał szczęścia, płonął w czasie pożarów miejskich, był odbudowywany i modernizowany. W 1939 roku Niemcy spalili Synagogą, a później ją wysadzili. Cenne przedmioty, które stanowiły jej wyposażenie, jak choćby dwa srebrne lichtarze, polichromowana szafa renesansowa - uległy zniszczeniu bądź zostały rozgrabione. Ocalała tylko bima, która była umieszczona pośrodku synagogi w formie baldachimu, z której odczytywano zwoje Tory. Tak zwana bima podpora, wznosząca się aż do zadaszenia, stanowiła unikatowy element konstrukcji, istniejący jedynie w kilku polskich synagogach. Dziś bima, ogrodzona i zadaszona, jest centralnym miejscem obchodzonych rokrocznie w Tarnowie Dni Żydów Galicyjskich.

Powiązane treści