Facebook link

Teatr Łaźnia Nowa Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Teatr Łaźnia Nowa Kraków

Teatr Łaźnia Nowa Kraków

Sala główna w budynku teatru, czarne kotary
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków
tel. +48 124250320
tel. +48 504416796
Jeden z najmłodszych krakowskich teatrów z dużymi aspiracjami artystycznymi. Intensywnie prowadzi działania na terenie dzielnicy Nowa Huta oraz na skalę międzynarodową, organizując prestiżowy, ceniony przez krytyków i publikę Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia.

Jeden z najmłodszych krakowskich teatrów z dużymi aspiracjami artystycznymi. Intensywnie prowadzi działania na terenie dzielnicy Nowa Huta oraz na skalę międzynarodową, organizując prestiżowy, ceniony przez krytyków i publikę Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. 

W 1996 roku Bartosz Szydłowski założył Stowarzyszenie Teatralne "Łaźnia". Był wówczas studentem II roku Wydziału Reżyserii krakowskiej szkoły teatralnej. Scena mieściła się w dawnej łaźni żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Działalność stowarzyszenia nie ograniczała się jedynie do realizacji teatralnych. Odbywały się tutaj egzaminy studentów reżyserii. "Łaźnia" dawała własne premiery, organizowała happeningi, koncerty clubbingowe, spotkania, pokazy filmów. Na miejscu działał też pub.

Teatr został powołany do życia w 2005 roku, a jego siedzibą został postindustrialny budynek dawnych warsztatów na nowohuckim os. Szkolnym. Teatr posiada przestronne foyer, dwie sceny z nowoczesnym zapleczem technicznym i dobrą akustyką oraz podziemia, dzięki czemu może gościć duże imprezy muzyczne gwiazd oraz organizować wydarzenia symultaniczne i zakładające przemieszczanie się widzów między przestrzeniami scenicznymi.  

Przedsięwzięcia teatru łączą aktywność artystyczną i społeczną – w postindustrialnych halach odbywają się spektakle, festiwale, koncerty, wystawy, pokazy filmowe i multimedialne, spotkania i warsztaty. Projekty Łaźni Nowej realizowane są również poza budynkiem teatru: na ulicach, podwórkach i blokowiskach Nowej Huty. Wyznacznikiem kierunku dla działań Łaźni Nowej jest odnaleziony na ścianie korytarza w nowej siedzibie napis – wezwanie: „zachowaj czystość” i dopisane do niego przez uczniów słowo: „umysłu”. Tak powstało najważniejsze łaźniowe hasło: „dbaj o higienę myślenia”.

Teatr nie posiada stałego zespołu aktorskiego. Do każdego projektu artystycznego tworzone są zespoły twórców i wykonawców. Dyrektor artystyczny Bartosz Szydłowski angażuje w swoje przedstawienia amatorów-nowohucian i stawia ich na scenie obok zawodowych aktorów. Teatr bardzo żywo reaguje na aktualne wydarzenia i ma swoją stałą widownię, która przyjeżdża na spektakle z całego Krakowa.

Łaźnia Nowa pracuje także poza sezonem teatralnym, organizując w lecie „Bulwar(t) sztuki. W bliskim sąsiedztwie, nad Zalewem Nowohuckim, od końca czerwca przez cały lipiec i sierpień działa ogromna strefa kultury i sztuki. 

Pod koniec 2020 roku Teatr zyskał nowe terytorium – przebudowane skrzydło Zespołu Szkół Elektrycznych, które wcześniej zaanektował w sposób symboliczny, tworząc tam zjawiskową i wszechogarniającą przestrzeń artystyczną. Powstał tu Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii. 


Repertuar teatru można znaleźć na stronie https://www.laznianowa.pl