Facebook link

Teatr Łaźnia Nowa Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Teatr Łaźnia Nowa Kraków

Teatr Łaźnia Nowa Kraków

Sala główna w budynku teatru, czarne kotary

os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

tel. +48 124250320
tel. +48 504416796
Jeden z najmłodszych krakowskich teatrów z dużymi aspiracjami artystycznymi. Intensywnie prowadzi działania na terenie dzielnicy Nowa Huta, ale także na skalę międzynarodową, organizując prestiżowy, ceniony przez krytyków i publikę Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia.

W 1996 roku Bartosz Szydłowski założył Stowarzyszenie Teatralne "Łaźnia". Był wówczas studentem II roku Wydziału Reżyserii krakowskiej szkoły teatralnej. Scena mieściła się w dawnej łaźni żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. "Łaźnia" dawała własne premiery, organizowała happeningi, koncerty clubbingowe, spotkania, pokazy filmów. Na miejscu działał też pub. Teatr został powołany do życia w 2005 roku, a jego siedzibą został postindustrialny budynek dawnych warsztatów na nowohuckim Osiedlu Szkolnym. Teatr posiada przestronne foyer, dwie sceny z nowoczesnym zapleczem technicznym i dobrą akustyką oraz podziemia, dzięki czemu może gościć duże imprezy muzyczne gwiazd oraz organizować wydarzenia symultaniczne i zakładające przemieszczanie się widzów między przestrzeniami scenicznymi.

Projekty teatru łączą aktywność artystyczną i społeczną – w postindustrialnych halach odbywają się spektakle, festiwale, koncerty, wystawy, pokazy filmowe i multimedialne, spotkania i warsztaty. Projekty Łaźni Nowej realizowane są również poza budynkiem teatru: na ulicach, podwórkach i blokowiskach Nowej Huty. Wyznacznikiem kierunku dla działań Łaźni Nowej jest odnaleziony na ścianie korytarza w nowej siedzibie napis – wezwanie: „zachowaj czystość” i dopisane do niego przez uczniów słowo: „umysłu”. Tak powstało najważniejsze łaźniowe hasło: „dbaj o higienę myślenia”. Teatr nie posiada stałego zespołu aktorskiego. Do każdego projektu artystycznego tworzone są zespoły twórców i wykonawców.

Dyrektor artystyczny Bartosz Szydłowski angażuje w swoje przedstawienia amatorów-nowohucian i stawia ich na scenie obok zawodowych aktorów. Teatr bardzo żywo reaguje na aktualne wydarzenia i ma swoją stałą widownię, która przyjeżdża na spektakle z całego Krakowa. Pod koniec 2020 roku Teatr zyskał nowe terytorium – przebudowane skrzydło Zespołu Szkół Elektrycznych, które wcześniej zaanektował w sposób symboliczny, tworząc tam zjawiskową i wszechogarniającą przestrzeń artystyczną. Powstał tu Dom Utopii Międzynarodowe Centrum Empatii.