Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Lachów Sądeckich Podegrodzie

Muzeum Lachów Sądeckich Podegrodzie

Grupka kobiet i mężczyzn w strojach ludowych Lachów sądeckich stojąca obok siebie na trawie przed drewnianymi zabudowaniami. Każda z kobiet ma inny kolor spódnicy. Mają białe bluzki i na nich wyszywane kamizelki. Na uczesanych w warkocz głowach wianki z kolorowych kwiatków z czerwonymi wstążkami. Jeden z panów ma kapelusz z białym, niedużym pióropuszem. Białą koszulę i spodnie z wyszywanymi lampasami. Na stopach kierpce. Kolejni ubrani są w ciemne kamizelki i spodnie z wyszywanymi emblematami.

Podegrodzie 525, 33-386 Podegrodzie Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184400188
tel. +48 785190830
W tym muzeum można poznać tradycje, kulturę i zwyczaje Lachów Sądeckich. Stanowią oni połączenie kultury górali karpackich i Krakowiaków. Właśnie w Podegrodziu, pod Starym Sączem, mieści się stosunkowo mało znane Muzeum Lachów Sądeckich.

Muzeum Lachów Sądeckich imienia Zofii i Stanisława Chrząstowskich jest filią Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Powstało dzięki prywatnej kolekcji założycieli w Podegrodziu, które uchodzi za stolicę Lachów Sądeckich. Dzięki pamiątkom tu zgromadzonym zwiedzający mają szanse poznać tradycyjną kulturę i rzemiosło regionu lachowskiego: rolnictwo, garncarstwo, kowalstwo, obróbkę włókna i tkactwo. Można tu zobaczyć, jak wyglądało dawniej wesele i jak spędzano święta, w co się ubierano od święta i na co dzień. Prezentowana jest tutaj również współczesna sztuka ludowa oraz plastyka obrzędowa, związana z tradycyjnymi świętami rodzinnymi i dorocznymi: różdżki weselne, palmy wielkanocne, wieńce dożynkowe, szopki, gwiazdy kolędnicze, turonie, koniki. W muzeum zobaczyć można powstałe na przełomie XIX i XX wieku świąteczne stroje podegrodzkie – bogato wyszywane męskie kaftany, gurmany, kobiece gorsety i wizytki. Wystawę uzupełnia ekspozycja archiwalnych zdjęć regionu fotografa Wojciecha Migacza.

Osobny zakres tematyczny prezentuje wystawa pt. Archeologia Podegrodzia i okolic Nowego Sącza.


Powiązane treści