Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum imienia Aleksandra Kłosińskiego Kęty

Muzeum imienia Aleksandra Kłosińskiego Kęty

Wnętrze muzeum. Jasna sala z eksponatami historycznymi. Po lewej na ścianie wiszą herby. Pod nimi od lewej drewniane eksponaty z dwoma kołami. Dalej w gablocie postać mężczyzny w stroju żołnierskim. Na środku duża szklana gablota z kartkami i zdjęciami. Po prawej makieta w gablocie. Nad nią na ścianie wisi godło Polski, niżej dokumenty. Dalej na ścianach wiszą obrazy świętych i krzyże oraz drewniana figura. Za nią rzeźbione postacie. Na wprost za koleją gablotą przejście z łukiem do kolejnego pomieszczenia.

ul. Rynek 16, 32-650 Kęty Region turystyczny: Oświęcim i okolice

tel. +48 338453107
To muzeum regionalne, w którym gromadzone są eksponaty związane z historią, dawnym życiem codziennym mieszkańców Kęt. Wśród nich świętego Jana Kantego, błogosławionej Ludwiki czy snycerza Stanisława Jarząbka.

Wszystko zaczęło się od Aleksandra Kłosińskiego - rzemieślnika, pedagoga o wielkiej pasji kolekcjonerskiej. To właśnie on z miłości do tradycji, kultury i historii gromadził cenne stare dokumenty, księgi cechowe, militaria oraz dzieła sztuki. W swojej ostatniej woli przekazał miastu i jego mieszkańcom zbieraną przez całe życie kolekcję historycznych pamiątek, do dziś stanowiącą trzon muzealnych zbiorów. Tak powstała ta kolekcja, która dziś przenosi nas do przeszłości miasta.

Wszystkie przedmioty eksponowane w muzeum pochodzą z kęckich domów i zostały ofiarowane przez mieszkańców Kęt: lokalne meble, drobne sprzęty domowe, narzędzia rzemieślników, instrumenty muzyczne oraz stroje ludowe i skrzynie cechowe. Zobaczymy tu między innymi tradycyjną izbę chłopską i XIX-wieczny salonik mieszczański. W muzeum można także poznać szczegóły dotyczące pobytu w Kętach Józefa Piłsudskiego z I Brygadą Legionów na początku 1915 roku. Muzeum organizuje także spotkania i warsztaty edukacyjne.


Powiązane treści