Centrum Informacji Turystycznej Tarnów
Rynek 7, 33-100 Tarnów
Region turystyczny: Tarnów i okolice
Wizyta w Tarnowie, drugim co do wielkości mieście Małopolski, to również świetna okazja do spotkania z wieloma kulturami – przez wieki obok siebie mieszkali tu Polacy, Żydzi i Romowie. Stąd m.in. pochodzą generał Józef Bem, bohater narodów polskiego i węgierskiego oraz Jan Szczepanik, zwany „polskim Edisonem”, wynalazca barwnej fotografii i kamizelki kuloodpornej. Do Tarnowa, będącego niegdyś zwornikiem wielu szlaków handlowych, dzisiaj również bardzo łatwo dotrzeć. Prowadzi do niego zmodernizowana linia kolejowa, autostrada A4, a także VeloMetropolis – to oczywiście propozycja dla wielbicieli dwóch kółek - która przecina miasto ze wschodu na zachód.
Tarnów to również najcieplejsze miasto Polski, a specyficzny mikroklimat, który go otacza, sprawia, że w ostatnich latach w jego okolicy powstało sporo winnic (ich produkty są nie tylko dostrzegane, ale także coraz częściej nagradzane). Odnajdziemy je m.in. na obszarze ENOTarnowskie, obejmującym powiaty: tarnowski, brzeski, dąbrowski, a także Tarnów. Należą do niego tak znane winnice jak Dąbrówka, Janowice, Uroczysko, Zadora, Manru czy Nowizny…
Kto chce dokładniej poznać te piękne tereny – i ich bogatą historię – powinien zajrzeć do Tarnowskiego Centrum Informacji Turystycznej, które znajduje się w jednej z zabytkowych kamienic przy Rynku. Od tego zresztą punktu, umiejscowionego w samym sercu Tarnowa, warto zacząć zwiedzanie tego wyjątkowego miasta. Pracownicy Centrum udzielą bowiem fachowych i najświeższych informacji o mieście i regionie, o zabytkach wartych zobaczenia, imprezach kulturalnych, ośrodkach jazdy konnej, winnicach, miejscach noclegowych, a także restauracjach i karczmach godnych polecenia.
Tutaj zostaniemy zaopatrzeni w darmową mapę miasta i informatory turystyczne, także rowerowe oraz audio-przewodnik po Tarnowie (zbiór opowieści o mieście i jego zabytkach, stworzony przez tarnowskich historyków, a dostępny także online na stronie internetowej i w aplikacji na systemy Android). Oczywiście można również nabyć tutaj pamiątki oraz przewodniki. Dzięki Centrum skorzystamy też z darmowego WiFi na terenie Rynku. I warto pamiętać, że przy CIT znajduje się sala konferencyjna na około 50 osób, parking dla rowerów, przechowalnia bagaży oraz kawiarnia. To także Miejsce Przyjazne Rowerzystom. Wyjątkową ofertę, jak na punkt informacyjny, stanowią również cztery dwuosobowe pokoje gościnne z pełnym węzłem sanitarnym.
Tarnowskie Centrum Informacji Turystycznej organizuje również imprezy studyjne dla biur podróży i dziennikarzy, uczestniczy w targach turystycznych w kraju i za granicą, wydaje materiały promocyjne o Tarnowie. Jest to też miejscem spotkań z przedszkolakami, uczniami szkół podstawowych oraz nauczycielami w trakcie, których mowa jest nie tylko o atrakcjach, zabytkach, historii Tarnowa i regionu, ale również o samej turystyce. Dzieci wychodzą z takich spotkań z nową wiedzą oraz materiałami dla rodziców, które mają im pomóc w organizacji rodzinnego wypoczynku.
Tarnowskie Centrum Informacji Turystycznej, obok realizacji podstawowych zadań z zakresu bieżącej obsługi ruchu turystycznego w mieście i regionie, ma także ambitny cel inspirowania i wspierania rozwoju lokalnego rynku turystycznego poprzez między innymi działania lobbystyczne, szkolenia oraz doradztwo, organizację współdziałania podmiotów turystycznych, realizację wspólnych kampanii promocyjnych, poszukiwanie źródeł finansowania przedsięwzięć turystycznych.
Tarnowskie Centrum Informacji Turystycznej swoje usługi oferuje w jeszcze jednym, wyjątkowym miejscu Tarnowa – w Cafe Tramwaj. Wagon, w którym znajduje się niezwykła kawiarenka, zaparkował na placu Sobieskiego. To wierna replika dawnych tarnowskich „biedronek”, jak pięknie nazywano przedwojenne tarnowskie tramwaje. Wiele elementów uroczej kawiarenki, np. szyny, podwozie, dzwonek czy lampy, pochodzi z dawnych tramwajów.
Centrum Informacji Turystycznej w Tarnowie jest miejską jednostką budżetową, funkcjonującą w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej – zintegrowanej sieci umożliwiającej spójną i kompleksową działalność. Posiada nie tylko certyfikat Miejsca Przyjaznego Rowerzystom, ale również certyfikat Obiekt Przyjazny Rodzicom z Małymi Dziećmi. W 2023 roku, już kolejny raz z rzędu, zostało laureatem w konkursie „Orły Turystyki”.
Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz VeloMetropolis znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl.