Cmentarz wojenny numer 163 Tuchów
ul. Partyzantów, 33-170 Tuchów
Region turystyczny: Tarnów i okolice
To jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie, należący do VI okręgu tarnowskiego, w którym są 63 takie cmentarze.
Cmentarz na planie prostokąta ze ściętymi narożami zaprojektował Heinricha Scholz na powierzchni 1395 m2. W 22 mogiłach zbiorowych i 106 pojedynczych pochowano tu 137 żołnierzy armii austro-węgierskiej, wśród których znanych z nazwiska jest 68, oraz 97 żołnierzy armii rosyjskiej. Wszyscy polegli w grudniu 1914 roku, a tylko jeden w 1915 roku. Żołnierze armii austro-węgierskiej walczyli w pułku piechoty Honwedu, rekrutowanym na terenie dzisiejszej Rumunii, a żołnierze armii rosyjskiej walczyli w kilku pułkach kijowskich dywizji piechoty oraz w brygadzie artylerii.
Pomnik centralny to masywny, czterostopniowy, kamienny postument zwieńczony skromnym drewnianym krzyżem łacińskim z metalową glorią. Znajdują się na nim daty 1914–1915 oraz inskrypcja w języku niemieckim. Nagrobki rozmieszczono symetrycznie wzdłuż czterech boków cmentarza. Są to betonowe stele z betonowymi krzyżami, żeliwnymi krzyżami łacińskimi zwieńczonymi glorią lub żeliwnymi krzyżami lotaryńskimi. Na wszystkich nagrobkach umieszczono blaszane tabliczki informacyjne. Ogrodzenie cmentarza tworzą kamienne słupki spięte metalowymi rurami oraz dwuskrzydłowa bramka.
Po drugiej wojnie światowej cmentarz był w dużym stopniu zniszczony, szczególnie pomnik centralny. W czasie gruntownego remontu w latach 1988–1989 odbudowano pomnik centralny, odnowiono nagrobki, wykonano tabliczki informacyjne i furtkę. Dziś nekropolia jest w bardzo dobrym stanie.
Obok znajduje się punkt widokowy, tablica z opisaną panoramą widokową, miejsce na biwak i krzyż upamiętniający Jana Pawła II. Od klasztoru w Tuchowie do cmentarza prowadzi czarny szlak pieszy.