Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz wojenny Ogonów Kaliś

Cmentarz wojenny Ogonów Kaliś

Fragment płyty nagrobnej z wyrytym napisem w języku polskim.

32-340 Kaliś Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

Na cmentarzu wojennym w Kalisiu spoczywa 855 żołnierzy poległych tutaj w bitwie, która miała miejsce w dniach 18–27 listopada 1914 roku.

Wśród 773 żołnierzy austro-węgierskich z 1. Armii generała Victora Dankla są Czesi, Austriacy, Polacy, Węgrzy i Słowacy. Pochowano w tym miejscu również polskiego legionistę. Tuż obok znajdują się mogiły 81 żołnierzy rosyjskich z 9. Armii generała Platona Leczyckiego.

W listopadzie 1914 roku rosyjska ofensywa na Kraków i Śląsk, tak zwany: walec parowy, zbliżała się ku Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Oddziały 9. Armii rosyjskiej dowodzonej przez generała Platona Leczyckiego na linii wapiennych wzgórz natknęły się jednak na przygotowane do obrony wojska austro-węgierskie 1. Armii generała Victora Dankla. Bliżej Krakowa do kontruderzenia szykowała się już część 4. Armii austro-węgierskiej dowodzonej przez arcyksięcia Józefa Ferdynanda. W okolicy wsi Kaliś stoczono wówczas ciężkie walki – front zatrzymał się tu na około sześć tygodni.

Cmentarz położony jest wśród drzew, około 80 metrów od linii kolejowej. Większość mogił jest nieoznaczona. Element centralny stanowi betonowy cokół z płytą pamiątkową, na której znajduje się napis: „CNOCIE ŻOŁNIERSKIEJ - POTOMNI. TU SPOCZYWAJĄ ŻOŁNIERZE POLSCY POLEGLI ZA OJCZYZNĘ W LATACH 1914–1918”.  Nekropolia ogrodzona jest drewnianym płotem.

Cmentarz znajduje się na Szlaku Frontu Wschodniego I wojny Światowej w Małopolsce.


Powiązane treści