Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz wojenny numer 366 Limanowa

Cmentarz wojenny numer 366 Limanowa

Pośrodku szeroka alejka na środku której stoi niski pomnik i dwa groby z krzyżami pośród kwiatów i krzewów. Z tyłu kapliczka - pomnik. Po bokach na trawnikach kamienne niskie nagrobki z krzyżami maltańskimi. Za nimi inne nagrobki. Z tyłu oświetlone zachodzącym słońcem drzewa w jesiennych kolorach i prawie bezchmurne niebo.

ul. Szwedzka, 34-600 Limanowa Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy

Cmentarz to tak naprawdę kwatera w centrum cmentarza parafialnego w Limanowej. Projektantem nekropolii był Gustaw Ludwig.

Kwatera założona jest na planie zbliżonym do prostokąta. Głównym elementem ozdobnym cmentarza jest murowany z kamienia pomnik z zamontowanymi na ozdobnym łuku trzema stylizowanymi krzyżami i obrazem olejnym, który przedstawia Chrystusa pochylającego się nad rannym żołnierzem.

Pochowani tu żołnierze polegli podczas walk w okolicy Limanowej, toczonych pod koniec listopada i w początkach grudnia 1914 roku. Rosjanie zajęli miasto 20 listopada, potem Limanowa została przejściowo odzyskana przez Legiony Polskie, a ostatecznie odbili ją węgierscy huzarzy na początku grudnia 1914 roku. Do 11 grudnia o Limanową toczyły się zaciekłe walki.

Na cmentarzu pochowano 28 żołnierzy austro-węgierskich i 5 rosyjskich w 18 grobach pojedynczych i 4 zbiorowych. Ponadto złożono tutaj w okresie międzywojennym prochy 5 żołnierzy przeniesionych ze zlikwidowanego cmentarza wojennego nr 367 w Mordarce. Na cmentarzu wojennym pochowano również żołnierzy AK i ofiary niemieckiego terroru z czasów II wojny światowej.


Powiązane treści