Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Pomnik Spotkania Pokoleń Przełęcz Rydza-Śmigłego

Pomnik Spotkania Pokoleń Przełęcz Rydza-Śmigłego

Kamienny / betonowy pomnik w kształcie niskiego obelisku zwieńczonego kulą. Na nim napis: Przełęcz Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza.

34-643 Chyszówki Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy

Pomnik składa się z trzech obiektów: krzyża z 1928 roku, obelisku z 1938 roku i monumentu upamiętniającego żołnierzy Armii Krajowej postawionego w 1998 roku. Łącznie tworzą pomnik Spotkania Pokoleń walczących o niepodległą Polskę. Znajduje się na Przełęczy Rydza – Śmigłego w Beskidzie Wyspowym.

Przełęcz Rydza-Śmigłego (695 metrów nad poziomem morza) między Łopieniem a Mogielicą w okresie PRL nosiła nazwę Przełęcz Chyszówki. Po roku 1990 wrócono do pierwotnej nazwy, która jest związana z wydarzeniem mającym tu miejsce. W nocy z 23 na 24 listopada 1914 roku oddział legionistów dowodzony przez Edwarda Rydza-Śmigłego napadł na zaskoczonych kozaków z rosyjskiej 10. Dywizji Kawalerii. Kozacy wysłani z zajętej przez Rosjan Limanowej mieli przedrzeć się niepostrzeżenie na tyły wojsk austro-węgierskich i na zapleczu frontu siać zamęt, dezorganizując komunikację i niszcząc mniejsze oddziały wroga. W tym czasie do Dobrej dotarły cztery bataliony Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. On właśnie wysłał III Batalion z Edwardem Rydzem-Śmigłym na czele na nocną kwaterę do Chyszówki, jednak idąc przez Jurków, legioniści dowiedzieli się, że w Chyszówce stoją już Rosjanie. Śmiałym atakiem z zaskoczenia pobili oddział kozacki, biorąc 89 jeńców i zagarniając 86 koni.

Na przełęczy znajduje się kamienny obelisk z 1938 roku, oraz krzyż, postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich w 1914 roku, dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego. Jest to tzw. Pomnik Spotkania Pokoleń. Przy odnowionym obelisku i krzyżu corocznie w dniu 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości w plenerze, o godzinie 12:00 odprawiana jest msza święta połączona z montażem słowno-muzycznym.


Powiązane treści