Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz wojenny numer 325 Niepołomice Sitowiec

Cmentarz wojenny numer 325 Niepołomice Sitowiec

Zdobiony, metalowy krzyż.

Niepołomice - Sitowiec, 32-005 Niepołomice Region turystyczny: Kraków i okolice

Austriacki cmentarz wojenny z czasów pierwszej wojny światowej, usytuowany jest na skraju Puszczy Niepołomickiej, w południowej części wsi Wola Batorska, w przysiółku Sitowiec. Oznakowany cmentarz dobrze widać ze skrzyżowania Drogi Królewskiej z drogami do Woli Batorskiej i osiedla Błoto.

To jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie, należący do okręgu IX Bochnia.

Autorem projektu cmentarza był Franz Stark. Nekropolia ma powierzchnię około 2 arów i kształt prostokąta z prostokątnym wypustem, zamkniętym pomnikową ścianą. W 5 grobach zbiorowych i 10 pojedynczych pochowano na niej 27 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 16 żołnierzy wojsk rosyjskich, poległych w 1914 roku.

Elementem centralnym cmentarza jest pomnikowa ścianka. Na jej środku znajduje się duży, betonowy krzyż z niszą, w której umieszczono duży, żeliwny, ażurowy krzyż łaciński z motywem miecza i wieńcem laurowym. Rogi pomnikowej ścianki zamykają dwie betonowe stele o ściętych narożach z żeliwnymi krzyżami, maltańskim z wieńcem laurowym i lotaryńskim z motywem liści lipy.

Groby otaczają wąskie, betonowe obramienia. Pierwszy rząd to dwie mogiły zbiorowe z dużymi krzyżami, austriackim i rosyjskim. Dalsze dwa rzędy to głównie groby pojedyncze z krzyżami z prętów. Przed ścianą pomnikową znajduje się mogiła zbiorowa z dużym krzyżem austriackim. Duże żeliwne, ażurowe krzyże, to dwa łacińskie z motywem miecza i krzyża maltańskiego z wieńcem laurowym oraz jeden lotaryński. Poza tym siedem krzyży łacińskich z metalowych prętów, o trójdzielnych zakończeniach ramion i dwa krzyże lotaryńskie z metalowych prętów o ostrych zakończeniach ramion. Duże krzyże osadzono na dwustopniowych, betonowych cokołach z prostokątnymi, emaliowanymi tabliczkami. Krzyże z metalowych prętów ustawiono na niskich betonowych cokołach zakończonych czterospadowo. Na skrzyżowaniu ich ramion umieszczono owalne, emaliowane tabliczki imienne lub z informują o ilości pochowany, nieznanych żołnierzy.

Cmentarz otacza ogrodzenie z betonowych słupków zwieńczonych półkuliście, połączonych dwoma rzędami metalowych rur. Wejście, znajdujące się na środku ogrodzenia, na wprost pomnikowej ściany, zamyka łańcuch rozwieszony między słupkami.

Cmentarz zachowany w złym stanie i doraźnie wyremontowany, w 2016 roku całkowicie zrekonstruowano w oparciu o dokumentację historyczno-odtworzeniową. Wymieniono ogrodzenie, poddano renowacji krzyże nagrobne, na których zamontowano emaliowane tabliczki, krawężnikami oznaczono kontury mogił. Obecnie kwatera jest w bardzo dobrym stanie i wygląda tak jak 1917 roku.

W sąsiedztwie cmentarza dawniej rósł pomnikowy Dąb Batory, z którego zachował się pień. Z Niepołomic do cmentarza prowadzi szlak turystyczny Droga Królewska.


Powiązane treści