Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Skansen Taboru Kolejowego Chabówka

Skansen Taboru Kolejowego Chabówka

Słoneczny dzień. Ekspozycja kolorowej zabytkowej lokomotywy z przewagą zielonego stoi na torach wśród płyt betonowych porośniętych trawą. Z tyłu widać pociąg i rosnące drzewa. Niebo z kilkoma chmurami.

Chabówka 1, 34-720 Chabówka Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 327223875
tel. +48 663292713
Znajdziesz tu lokomotywy, parowozy, żurawie. Skansen powstał na terenie dawnej parowozowni w Chabówce. Jest dziś jednym z najciekawszych miejsc z tak bogatą kolekcją eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich.

To wyprawa w krainę pociągów retro, historii parowozów a także budowy kolei. Eksponaty gromadzono na terenie byłej parowozowni od połowy lat 80. XX wieku, by w 1994 roku otworzyć Skansen Chabówka z najliczniejszą i różnorodną kolekcją zabytkowego taboru kolejowego. Na kilku torach można podziwiać ekspozycję, składającą się z wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz wagonów osobowych i towarowych a także urządzeń służących konserwacji. Co ciekawe, stoi tu najstarsza zachowana lokomotywa parowa w kraju, parowóz tendrzak TKb-1479, wyprodukowana w 1878 roku w wytwórni Schwartzkopff w Berlinie dla lokalnej linii Magdeburg–Halberstadt. Część lokomotyw jest sprawna technicznie i jeździ w składach zabytkowych pociągów turystycznych. W czasie wakacji można wybrać się na przejażdżkę pociągami retro na trasie Chabówka–Kasina Wielka czy Chabówka - Mszana Dolna. Możliwe jest również zamówienie indywidualnego pociągu retro wg wymagań Klienta. 

Zainteresowani mogą poznać historie kolei w rejonie Chabówki na specjalnej wystawie zaaranżowanej w budynku administracyjnym. Zabytkowy tabor ze Skansenu Chabówka pojawił się w wielu filmach, między innymi w „Lista Schindlera”, „Przedwiośnie”, „Przygody dzielnego wojaka Szwejka”, „Złoto Dezerterów” czy „Katyń”.


 

Powiązane treści