Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Sztygarówka Wieliczka

Sztygarówka Wieliczka

Zdjęcie przedstawia tył dwupiętrowego łamanego budynku z czerwonej cegły ze spadzistym dachem. W trójkątnych szczytach po trzy okna z łukami, środkowe wyższe. Od prawej metalowa brama częściowo zakryta przez wysokie drzewo. W ścianie bocznej budynku cztery okna na górze i na dole. Od przodu duże drzwi. W olejnej części budynku po dwa okna na piętrach bocznej ściany i duże okno na środku ściany frontowej. Przed budynkiem betonowy taras z krzewami po bokach. Stoi przed nim samochód na betonowym placu. Po lewej wysokie tuje i dalej drzewa. Niebo bezchmurne.

ul. Edwarda Dembowskiego 2, 32-020 Wieliczka Region turystyczny: Pogórza

tel. +48 123999800
Nieopodal zamku żupnego stoi neogotycki gmach wzniesiony na cześć Franciszka Józefa I w latach 1897–1899, z okazji 50. rocznicy objęcia przez niego cesarskiego tronu, przypadającej w 1898 roku. Reprezentacyjna Sztygarówka uważana jest za najpiękniejszy i najbardziej reprezentacyjny budynek Wieliczki.

W ponad 120. letniej historii Sztygarówka pełniła różne funkcje. Budynek wzniesiono na siedzibę założonej w 1861 roku Szkoły Górniczej i planowanego Muzeum Salinarnego. Nauczanie w szkole kształcącej górników kopalni węgla i soli, rozpoczęto w 1899 roku. Nauczycielami byli wyżsi pracownicy techniczni Zarządu Salin, a ukończyło ją około 500 uczniów. Szkoła działała do I wojny światowej. W czasie II wojny światowej Sztygarówkę zajęli Niemcy i urządzili w niej kasyno i szpital. Po wojnie miały tu siedzibę różne instytucje kulturalno-oświatowe, w tym do 1998 roku Miejski Dom Kultury. Później główną siedzibę miało tu Starostwo Powiatowe, dziś mieści się w niej Szkoła Muzyczna I i II stopnia. Budynek o surowej ceglanej fasadzie zaprojektował lwowski architekt profesor Tadeusz Adam Dołęga-Mostowski, a pracami budowlanymi kierował inżynier Ignacy Miarczyński. W sali na piętrze znajduje się aula z bogato zdobionym sztukaterią.


Powiązane treści