Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Pogwizdów

Kościół Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Pogwizdów

Po prawej drewniany, z ciemnych desek kościół z wysokim dwuspadowym dachem, pokrytym jasną blachą i ze smukłą wieżyczką z sygnaturką na dachu. W długiej nawie wysokie okna i z boku i od przodu zadaszone przedsionki. Przed kościołem choinki i kamienna, wysoka dzwonnica. Przy niej drewniane ogrodzenie z kamiennymi słupkami. Przed ogrodzeniem trawa. Z tyłu na niewysokim wzgórzu drzewa w barwach jesieni. Niebo z cienkimi pasmami chmur.

Pogwizdów 1, 32-723 Bogucice Region turystyczny: Pogórza

tel. +48 146122784
Drewniany kościół parafialny świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Pogwizdowie jest jedną z najstarszych świątyń w Małopolsce. Jego budowa przypada na koniec XV wieku.

Parafia Pogwizdów jest znacznie starsza. Została ufundowana na przełomie XIII i XIV wieku przez benedyktynów tynieckich. Oni też zbudowali pierwszy kościół, nie zachowały się jednak wzmianki historyczne o jego wyglądzie. W 1596 roku istniała już w Pogwizdowie szkoła parafialna, a od 1748 roku działał przy parafii szpital i przytułek dla ubogich i samotnych. W XVII wieku dobudowano wieżę i w niej umieszczono dzwony.

Pod koniec XIX wieku kościół przeszedł gruntowny remont i przebudowę. W trakcie prac usunięto wieżę, przedłużono nawę ku zachodowi, wzniesiono kamienną dzwonnicę, zbudowano nową zakrystię, wymieniono pokrycie dachu z gontu na blachę i wzniesiono nową, neogotycką wieżyczkę na sygnaturkę.

Świątynia jest budowlą późnogotycką z neogotyckimi modyfikacjami, konstrukcji drewnianej, zrębowej, szalowana. Dwa portale (boczny do nawy i do zakrystii) są profilowane, zamknięte łukiem (tzw. oślego grzbietu) z przełomu XV i XVI wieku. 

Polichromia nawiązuje do wzorów gotyckich, jest jednak współczesna – została wykonana w 1959 roku. Barokowe, bukowe ołtarze pochodzą z XVII wieku , w jednym z ołtarzy bocznych znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej z XVII wieku. Cennym zabytkiem kościoła jest także późnogotycki krucyfiks z XVI wieku oraz dzwon z 1552 roku.


Powiązane treści