Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół Księży Misjonarzy Świętej Rodziny Tarnów

Kościół Księży Misjonarzy Świętej Rodziny Tarnów

Noc. Po lewej murowany z cegły, stojący bokiem kościół z dwiema wysokimi wieżami z ostrosłupowymi hełmami i po bokach małymi wieżyczkami. Na pierwszej wieży widać podświetlony zegar u góry. Nawa długa z wieloma oknami, z boku dobudowana nawa boczna z ozdobnym trójkątnym szczytem i wysokim oknem, obok kaplica z półokrągłym dachem. Na dachu, na łączeniu naw, wieżyczka z sygnaturką. Po prawej oświetlona ulica i za nią budynki oraz plac w kształcie trójkąta. Z tyłu panorama miasta. Z boku kościoła wysokie drzewa bez liści.

ul. Krakowska 41, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice

tel. +48 146221122
tel. +48 791782294
Neogotycki kościół zbudowany w latach 1904–1906 dla Zgromadzenia Misjonarzy świętego Wincentego à Paulo, sprowadzonych do Tarnowa w 1903 roku przez biskupa Leona Wałęgę.

Grunt pod kościół i dom zakonny ofiarowała księżna Konstancja Sanguszkowa, na której życzenie nadano mu wezwanie. Budowę świątyni projektu profesora architekta Jana Sas-Zubrzyckiego, rozpoczęto i zakończono dzięki Diecezji Tarnowskiej oraz Polakom z Ameryki i Prus. W 1906 roku dobudowano klasztor księży misjonarzy. Kościół uszkodzony w 1944 roku w czasie działań wojennych, to neogotycka, ceglano-kamienna, trójnawowa, oszkarpowana bazylika z transeptem, zamkniętym trójbocznie prezbiterium, kryta dachówką i blachą. Jej fasadę wieńczą dwie wysokie wieże, na dole czworoboczne, wyżej przechodzące w ośmioboczne, kryte ostrosłupowymi hełmami. Do wnętrza prowadzą trzy portale ze schodkowymi szczytami. Prezbiterium jest węższe od nawy, po bokach ma kaplicę i zakrystię. Neogotyckie wyposażenie wnętrza w większości pochodzi z lat 1907–1910, w tym ołtarz główny z 1907 roku. Polichromie i secesyjne witraże w transepcie z 1907 roku, są projektu Stefana Matejki, bratanka i ucznia mistrza Jana.


Powiązane treści