Nad wodą

Widok na jezioro, błękitne niebo i słońce
Małopolska to również jeziora i rzeki wyróżniające się wyjątkową malowniczością. Najpiękniejszy i najbardziej znany jest pieniński przełom Dunajca, stanowiący popularny szlak wodny. Można go pokonać na tratwach flisaków, choć bardziej zaawansowani i rządni przygód zapewne wyruszą na niego kajakiem górskim. Do wyjątkowo pięknych należy również przełom Popradu w Beskidzie Sądeckim. Malowniczości i atrakcyjności turystycznej trudno też odmówić jeziorom zaporowym. Choć stworzone ręką człowieka, doskonale wpisują się w krajobraz, a plaże, wypożyczalnie sprzętu wodnego i inne udogodnienia pozwalają na spędzenie miłych chwil nad wodą.

Gdzie w Małopolsce można wyjechać nad wodę? Oto kilka propozycji.

Między urokliwymi wzgórzami Pogórza Rożnowskiego rozciąga się zaporowe Jezioro Rożnowskie. Ten sztuczny zbiornik powstał na Dunajcu. Nad akwenem znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe z własnymi kąpieliskami i wypożyczalniami sprzętu wodnego. Jest także duże kąpielisko publiczne (strzeżone) w Gródku nad Dunajcem. Nad jeziorem można wypożyczyć jachty, łodzie, deski windsurfingowe, kajaki i motorówki.

Położone nieco dalej na północ Jezioro Czchowskie jest znacznie mniejsze. Również ono powstało po przegrodzeniu Dunajca zaporą. To akwen wyjątkowo malowniczy,  ale jego brzegi są trudno dostępne. Dogodne zejście i kąpielisko znajdują się tuż przy zaporze koło Czchowa.

Również nad Dunajcem powstało rozległe Jezioro Czorsztyńskie. Rozciąga się ono między Gorcami a Pieninami, na wschód od Nowego Targu. Łatwo dostępne brzegi, malownicze okolice i dobry dojazd sprawiają, że jezioro jest coraz bardziej popularne. W miejscowościach wokół jeziora jest kilka plaż z kąpieliskami oraz wypożyczalniami sprzętu pływającego.

Jeszcze jedno jezioro zaporowe kryje się pośród dzikich pasm Beskidu Niskiego, około 18 km na południe od Gorlic. To Klimkówka, z zaporą zbudowaną na rzece Ropa. Znane jest przede wszystkim amatorom windsurfingu, bo często panują tu doskonałe warunki do uprawiania tego sportu.

W okolicy Krakowa wielką popularnością cieszy się Zalew Kryspinów, zwane też inaczej Zalewem „Na Piaskach" jezioro powstałe w wyrobisku nieczynnej kopalni piasku, dlatego też jego wielką zaletą są piaszczyste plaże i płytkie dno. Są tu strzeżone kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu sportowego, boiska sportowe i plac zabaw.

Kolejną atrakcją położoną w samym Krakowie jest zalew Zakrzówek utworzony w 1990 r. po zalaniu starego kamieniołomu wapienia (w młodości pracował tu Karol Wojtyła). Chociaż obecnie nie można się tu kąpać, jest to popularne miejsce wypoczynkowe dla mieszkańców i jedno z ciekawszych miejsc nurkowych w naszym kraju. Na dnie kamieniołomu można zobaczyć m.in. zatopiony autobus i fiata 125p.