Facebook link

Zalew Balaton Trzebinia - Obiekt - VisitMalopolska

Język
Jesteś tutaj:
Powrót

Zalew Balaton Trzebinia

Zalew Balaton Trzebinia

Akwen w kształcie serca, błękitna woda na tle wapiennych skał

Świętego Stanisława, Trzebinia Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

Kąpielisko Balaton nazywane jest sercem Trzebini. Popularny akwen powstał na terenie dawnego kamieniołomu, gdzie wydobywano wapienie, a gdy surowiec się wyczerpał zalano go wodą.

Kąpielisko jest niemalże okrągłe i zachwyca przeźroczystą wodą. Nic dziwnego, że polski Bataton stał się ulubionym miejscem okolicznych mieszkańców. Można tu wypoczywać, pływać, nurkować, wędkować. Na stromych skałkach wystających ponad taflę wody, swoich sił mogą zaś spróbować wspinacze. Akwen powstał po zakończeniu eksploatacji wapienia w latach 60-tych XX w. Latem służy jako kąpielisko miejskie, częściowo wykorzystywany jest także przez Polski Związek Wędkarski - Koło w Trzebini i Klub Płetwonurków. Pierwotnie znajdowało się tu wzgórze o wysokości ok. 346m n.p.m., zbudowane z wapieni jurajskich (pozostałości raf gąbkowych widać w charakterystycznej, ziarnistej strukturze skał).

To świetne miejsce do spacerów i złapania oddechu. W wyniku naturalnych procesów na części dawnego wyrobiska wyrósł las z dominacją brzozy, a do niewielkich mokradeł sprowadziły się płazy i rośliny lubiące wilgoć. W części południowej zbiornika znajduje się duża plaża z zapleczem kąpieliskowym, natomiast w części północnej nad lustrem wody górują strome skały przyciągające amatorów wspinaczki. Woda w polskim Balatonie jest bardzo czysta, gdyż zasilają ją podziemne zimne źródła. Wysoka przejrzystość wody zachęca do nurkowania. Na dnie akwenu można zobaczyć zatopione tory kolejowe, górniczy wagonik oraz wraki jachtów.