Baśniowy weekend na Jurze dobiegł końca!

Plakat z wydarzenia pod tytułem Juromania 2024.
Kapryśna pogoda oraz intensywne opady deszczu nie przeszkodziły turystom w eksplorowaniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej podczas VII edycji Juromanii. Od 13 do 15 września gościliśmy "W krainie baśni i legend", odkrywając przy tej okazji nowe oblicza malowniczej Jury. Po deszczowym piątku i sobocie magia miejsca sprawiła, że w niedzielę zza chmur wyjrzało słońce.

Juromania 2024 – w krainie baśni i legend

Jura to cudownej urody kraina, w której historia staje się teraźniejszością, a zwiedzając jej najpiękniejsze zakątki można podziwiać naturalne pejzaże oraz pamiątki przeszłości. Organizatorzy wielkiego jurajskiego świętowania – Województwo Małopolskie, Województwo Śląskie, Związek Gmin Jurajskich oraz gospodarze poszczególnych atrakcji – postanowili odkryć przed turystami jeszcze jedno jej niezwykłe, baśniowe oblicze, okraszone opowieściami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Nic w tym dziwnego, bo zamki na Szlaku Orlich Gniazd, głębokie doliny i fantazyjne kamienne ostańce tworzą magiczną atmosferę, idealne tło dla takich opowieści.

Tegoroczna Juromania odbywała się w ponad 50 lokalizacjach w małopolskiej i śląskiej części Jury. Niestety, niesprzyjająca pogoda dała się ich gospodarzom we znaki i wymusiła wiele zmian w programach, szczególnie w piątkowy wieczór i sobotę. Tam, gdzie to było możliwe, atrakcje zostały przeniesione do bezpiecznych, zadaszonych przestrzeni. Na szczęście wielu Juromaniaków wyszło z założenia, że nie ma złej pogody, a jedynie niewłaściwe ubranie. Wyruszyli więc na jurajski szlak przygody, by podziwiać widowiska artystyczne, pokazy historyczne, wziąć udział w warsztatach edukacyjnych i rękodzieła, kosztować wyśmienitych lokalnych przysmaków i bawić się w towarzystwie baśniowych bohaterów. Juromania, Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej, to jedno z największych turystycznych wydarzeń promocyjnych w kraju. W tym roku odbywało się pod hasłem „W krainie baśni i legend”.

Sekrety warowni w Lipowcu oraz nocny rajd z Panem Twardowskim

Tajemnice zamku Lipowiec oraz sekrety okalającego go lasu, goście mogli odkryć podczas spaceru, który odbył się 13 września. Tego samego dnia odwiedzający jaskinie Wierzchowską i Nietoperzową, w niecodziennych okolicznościach mogli podziwiać te piękne, krasowe cuda natury. Wielu sympatyków wędrówek i spektakularnych widowisk odwiedziło również Pustynię Błędowską. Odbył się tam nocny rajd oraz widowiskowe artystyczne nawiązujące do legendy o Panu Twardowskim. Nie zabrakło także teatru ognia.

Juromaniacy licznie odwiedzili także Zamek Pieskowa Skała. Obejrzeli tam wyjątkowy spektakl teatralno-taneczny "Pan Twardowski" oraz zwiedzili wystawę stałą "Kultura Staropolska". Z kolei w magicznym otoczeniu ruin Zamku Tenczyn w Rudnie odbył się widowiskowy pokaz szermierczy oraz fire show. Pomimo, iż z Olkusza nie udało się sprawdzić co słychać u Pana Twardowskiego na księżycu, bo schował się on za gęstymi chmurami, uczestnicy spotkania w Srebrnym Mieście mogli obejrzeć astralne fotografie, wziąć udział w sesji naukowej dotyczącej historii zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Wieczorem swoje podwoje otworzyła Bazylika św. Andrzeja, by zaprezentować niedostępne na co dzień zabytkowe organy Hansa Hummla.

Od wspaniałej Skałki do ojcowskiego pstrąga 

W sobotę, pomimo deszczowej pogody wielu turystów ruszyło na szlaki Juromanii. W Krakowie odwiedzili klasztor OO. Paulinów na Skałce, wybrali się Doliną Prądnika, by poszukać złotej rybki i obejrzeć teatr kukiełkowy w Pstrągu Ojcowskim, zwiedzić Kaplicę "Na wodzie" i Pustelnię błogosławionej Salomei w Grodzisku, a także skosztować lokalnych specjałów, obejrzeć pokaz teatru ognia i ogrzać się przy ognisku.

Kluski „szare myszki”, warsztaty i pokaz teatralny czekał na widzów na Zamku Pieskowa Skała. Z powodu warunków atmosferycznych organizatorzy byli zmuszeni dokonać zmian w programach wydarzeń w pozostałych jurajskich zamkach, mimo tego nikt nie nudził się ani w Bydlinie, Rabsztynie i Korzkwi, ani na zamkach Tenczyn oraz Lipowiec. Znalazło się również wielu entuzjastów Srebrnego Miasta, którzy zwiedzali podziemia olkuskiego Rynku oraz obejrzeli etiudę teatralną.

Potyczki w Korzkwi i bitwa w Rabsztynie 

W niedzielny poranek, ku radości wszystkich zza chmur wyjrzało słońce. 15 września był również momentem kulminacyjnym Juromanii na zamkach w Korzkwi oraz Rabsztynie. Gospodarze korzkiewskiej warowni zaprosili na potyczki rycerskie na dziedzińcu, zabawne inscenizacje i pokazy, a także plener malarski. Niestety z powodu pogody zmianie musiała ulec trasa V Biegu Jurajskiego.

Rabsztyn skusił wielu Juromaniaków wielką różnorodnością atrakcji: możliwością udziału w festynie historycznym „Rabsztyn po staropolsku”, pokazem artylerii i broni czarnoprochowej, prezentacją mody historycznej, grą terenową, marszem nordic walking, rajdem rowerowym, a także inscenizacją bitwy o zamek.

Słoneczna niedziela sprzyjała też spacerom w Dolinie Prądnika, gdzie na gości czekał podobny jak w sobotę zestaw atrakcji. Kto natomiast odwiedził zamek Lipowiec mógł zobaczyć niezwykłe pokazy z udziałem ptaków drapieżnych. W Dolinie Będkowskiej atmosfera była iście sportowa, a to za sprawą nauki wspinaczki skałkowej z Jurajską Grupą GOPR i tradycyjnym już biegiem po Dolinie Będkowskiej. Poprawa pogody zdecydowanie poprawiła frekwencję tegorocznej Juromanii.

Na Śląsku Juromaniacy zawitali na Jasną Górę, a także do Częstochowy, Żarek, Lelowa, Koziegłów, Zawiercia. Zwiedzili Jaskinię Głęboką, zajrzeli też pod Okiennik Wielki, na zamki w Olszynie, Ogrodzieniec w Podzamczu, Siewierzu oraz Pilcza w Smoleniu. Podobnie jak w Małopolsce nie zabrakło okazji do zabawy i wspólnego świętowania.

Odkrywajcie krainę baśni i legend

Pamiętajcie! Nie warto czekać rok na kolejną edycję Juromanii. Już dziś zaplanujcie swój szlak jurajskiej przygody i odwiedźcie wszystkie najpiękniejsze zakątki tego zachwycającego regionu. Wielkimi krokami zbliża się jesień, a to idealny moment, by wśród mieniących się kolorami liści poczuć bajkową atmosferę Jury. Odkrywajcie krainę baśni i legend!

Multimedia



Visitmalopolska.pl - oficjalny portal turystyczny województwa małopolskiego

Visitmalopolska.pl to portal turystyczny prowadzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Małopolska jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie i najchętniej odwiedzanych regionów w Polsce. To właśnie tutaj został uruchomiony, jeden z pierwszych w Polsce, regionalny system informacji turystycznej (Małopolski System Informacji Turystycznej), którego częścią jest ten portal. Jego zadaniem jest podpowiedzieć turyście, co warto zobaczyć w Małopolsce oraz ułatwić znalezienie informacji o noclegach, wydarzeniach, przyrodzie i zabytkach. 

Co warto zobaczyć w Małopolsce?

Lista atrakcji Małopolski jest długa i różnorodna. Portal Visitmalopolska.pl ułatwia zwiedzanie województwa małopolskiego poprzez prezentowanie informacji o atrakcjach turystycznych poszczególnych miast i regionów, a także ciekawych miejsc danego typu, takich jak muzea, zabytki, szlaki tematycznekultura i rozrywka, przyroda, zdrowie i uroda, podziemne trasy i inne.

Zadbaliśmy również o opisanie atrakcji, z których szczególnie słynie Małopolska - kopalni soli, spływu Dunajcem, term, Szlaku Architektury Drewnianej oraz obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przygotowaliśmy także wskazówki dla odwiedzających Małopolskę rodzin z dziećmi, seniorówmiłośników białego szaleństwa i wędrówek - a także wiele, wiele więcej.

Ciekawe miejsca w Małopolsce

Dzięki portalowi Visitmalopolska.pl, bogactwo historyczne i kulturalne regionu, różnorodność oferty turystycznej, mnogość wydarzeń kulturalnych, obiektów turystycznych, tras, szlaków, a także zjawiskowa przyroda, stają się bliższe turyście. Dzięki takim funkcjom portalu jak interaktywna mapa regionów Małopolski, rozbudowane opisy atrakcji i baza danych teleadresowych (m. in. noclegów i Punktów Informacji Turystycznej) może on z łatwością zaplanować zarówno jednodniową wycieczkę, jak i dłuższy urlop. Z kolei aktualizowane na bieżąco moduły Aktualności i Wydarzeń pozwalają zaplanować pobyt w oparciu o aktualne wydarzenia w regionie.

Atrakcje turystyczne w Małopolsce

Portal turystyczny Visitmalopolska.pl to źródło rzetelnych i aktualnych informacji turystycznych dotyczących województwa małopolskiego. Jest on skierowany zarówno do osób odwiedzających Małopolskę pierwszy raz, regularnie powracających tu turystów, jak i mieszkańców poszukujących informacji o aktualnych wydarzeniach w regionie i atrakcjach turystycznych w swojej okolicy. Interesujące informacje znajdą tu osoby poszukujące różnorodnych aktywności - turystyki pieszej, rowerowej, śladami historii, kuchni, religii, sportów zimowych i ekstremalnych, a także miłośnicy historii, kuchni czy turystyki religijnej.

Portal Visitmalopolska.pl to nie tylko najpiękniejsze miejsca w Małopolsce, ale też kompletna baza rekomendowanych adresów (m. in. noclegi, małopolskie atrakcje turystyczne, gastronomia, blogi podejmujące tematykę regionalną). To skarbnica wiedzy i aktualnych danych oraz miejsce dające możliwości prezentacji oferty dla branży turystycznej.

Nie wszystkie małopolskie atrakcje cieszą się taką samą popularnością - jedne są tłumnie zwiedzane, o innych wie garstka pasjonatów, mimo że są nie mniej piękne czy interesujące. Na Visitmalopolska.pl staraliśmy się zaprezentować wszystkie ciekawe miejsca i obiekty. Zachęcamy do korzystania z portalu i wykorzystywania zamieszczonej tu wiedzy do odkrywania najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w Małopolsce!

 

 

Powiązane treści