Lapidarium Tatrzańskiego Parku Narodowego Zakopane - Obiekt - VisitMalopolska
Jesteś tutaj:
Powrót

Lapidarium Tatrzańskiego Parku Narodowego Zakopane

Lapidarium Tatrzańskiego Parku Narodowego Zakopane

Na wprost ekspozycja na zewnątrz przedstawiająca różnorodność głazów i kamieni. Niektóre są porośnięte mchem. Wokoło ścieżka wyłożona kostką granitową. Po prawej dalej tablica informacyjna. Z tyłu drzewa w barwach jesiennych i bezchmurne niebo.

ul. Karłowicza 21, 34-500 Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182023300
tel. +48 182023312
Jeśli chcesz poznać Tatry i ich budowę, to miejsce dla Ciebie. Lapidarium Tatrzańskiego Parku Narodowego to zbiór skał i roślin odzwierciedlających geologiczną mapę Tatr. Ułożone są tak, by przypominały łańcuch górski. Wyruszacie w tę przygodę?

Znajdziecie tu i  dotkniecie granitów, wapieni, dolomitów i piaskowców. Zobaczycie rośliny, które występują w Tatrach. Lapidarium, czyli geologiczna mapa przestrzenna gór pokazuje różnorodność przyrody nieożywionej oraz jej wpływ na roślinność tam występującą. Tatry są tu pokazane jako jednorodny masyw kształtowany przez różnorodne procesy geologiczne, takie same po obu stronach polsko-słowackiej granicy. Tablice edukacyjne, wykonane w trzech językach: polskim, słowackim, angielskim i w alfabecie Braille'a, pozwalają na poszerzenie wiedzy o geologii Tatr. Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mogą skorzystać z ścieżki poprowadzonej dookoła lapidarium, która pozwala na obejrzenie gór w pigułce. Tatrzański Park Narodowy w wybranych terminach organizuje również warsztaty edukacyjne. Nietypową pomocą naukową jest model Tatr wykonany z autentycznych skał tatrzańskich, który ułatwia przyswajanie wiedzy. Geologia nie tylko potrafi zaciekawić ale i zaskoczyć – uczestnicy zajęć dowiedzą się między innymi, że po obecnych skałach tatrzańskich chadzały niegdyś dinozaury a zwykły, niepozorny kamień leżący u naszych stóp może mieć 100 lub 300 milionów lat!


Powiązane treści