Gorce i Beskid Wyspowy  

Polana na szczycie wzniesienia, w otoczeniu lasów, widoczny szlak oraz bacówki w oddali

Małopolska słynie z bujnych, zielonych lasów i rozległych pasm górskich. Znajdziemy tu zapierające dech w piersiach widoki na malownicze szczyty, polany i doliny. Z pewnością nie pożałujemy, jeśli za cel naszej wyprawy wybierzemy Gorce i Beskid Wyspowy. Pierwszy z nich jest pasmem górskim, którego najwyższym punktem jest słynny Turbacz (1310 m n.p.m.). W środkowej części pasma znajduje się Gorczański Park Narodowy, w którym żyją m. in. wilk i ryś oraz wiele gatunków ptaków, w tym: bocian czarny, głuszec i dzięcioł trójpalczasty. W Gorcach i przylegającej części Beskidu Wyspowego leżą obszary chronione w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000: Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków „Gorce” oraz Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk „Ostoja Gorczańska”.

Będąc w regionie, warto wybrać się na spacer w Beskid Wyspowy, w obrębie którego znajduje się wiele popularnych szczytów, takich jak Mogielica (1170 m n.p.m.), Ćwilin (1072 m n.p.m.), Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) czy Śnieżnica (1006 m n.p.m.). Nieco mniej oblegane przez turystów, ale równie piękne są: Jasień, Modyń i Krzystonów. Szczyty te oddzielone są od siebie wciętymi dolinami rzek oraz przełęczami, tworząc swoisty „archipelag” i wyjaśniając przy tym genezę nazwy „Beskid Wyspowy”.

Dolina Ochotnicy jest jedną z najdłuższych w Polsce. Otoczona ze wszystkich stron pasmami Gorców - od północy pasmem Gorca, od południa pasmem Lubania, natomiast u wejścia do doliny wije się przepiękny Dunajec rozgraniczający Gorce od Beskidu Sądeckiego. Całej tej doliny strzegą 4 wieże widokowe zlokalizowane na najwyższych w okolicy szczytach: Koziarzu 943 m n.p.m., Gorcu 1228 m n.p.m., Magurkach 1108 m n.p.m. i Lubaniu 1211 m n.p.m., a pomiędzy wieżami wytyczono ponad 130 km tras rowerowych, biegowych i skiturowych w ramach projektu „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców”.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia